Haberler Video

İzleyin: Trans Çocukları Kabul Etmeyi Teşvik Eden Muhteşem Reklam Filmi

GMag
Yazar: GMag

Unilever’in Sunsilk şampuanı için hazırlanan reklam filmi, geçtiğimiz yıl yapılan Miss Tiffany Universe yarışmasında ikinciliği alan Rock Kwanlada’nın gerçek hikayesinden esinlenilmiş. Reklam yayınlandığı günden sonraki iki ay içinde ülke genelinde 37 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Reklam geçtiğimiz günlerde dünyanın geri kalanı için de yayınlandı. Kwanlada’nın büyüdükçe kendini tanıması ve sevmesini izlerken insan göz yaşlarını tutmakta güçlük yaşıyor.

Film, izleyicilere transseksüellerin, ‘katettiği büyük yola rağmen hala stereotipler ve aile baskısı nedeniyle zorlandığını’ belirterek başlıyor. Baş karakterin gözünden izlediğimiz filmde, saç izleyicilere, “Erkekler beni uzatamıyor” diyor.

“Peki ya erkek, erkek olmak istemiyorsa?”

Babası, zorbalığa karşı dimdik durmadığı için kızıyor ve bunlara izin verdiği için “Sen ne biçim erkeksin” diye haşlıyor. Karakter lisede daha çok kendisi gibi davranmaya başlıyor fakat yine de saçlarını kestirmeye zorlanıyor. Saçları yere düştükçe ağlıyor.

Arkadaşlarından hediye olarak bir peruk alıyor ve yeni bir seçenek doğuyor.

“Saçını kestirmek babanı mutlu edecek” diyen dış ses devam ediyor, “fakat bak şimdi elinde ne var. Tam tersi. Kes beni. Ben sadece saçım.”

Videonun devamında, kız babasına elinde ödülle yaklaşıyor.

“Babama hiç benim gibi bir erkeğe sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu sormadım. Saklanıyordum, kaçıyordum. Umarım bir gün beni olduğum gibi kabul eder.”

Baba gülümsüyor ve kızını tebrik ediyor.

Baba: “Sorun değil. Ne olursa olsun, sen benim evladımsın.”

Bir arkadaşının “Bu senin oğlun mu?” mesajına atıfta bulunan baba: “Çok güzel değil mi?” diyor.

Videonun sonunda Kwanlada’nın hala babası ile yaşadığı görüyoruz.

Tayland, transseksüellere karşı hoşgörülü davranıyor. Geçtiğimiz günlerde transseksüeller için hapishane koşullarında iyileştirmeye gidilmişti. Fakat tüm milletlerde olduğu gibi burada da hala transfobi hakim.

1 Yorum

Yorum Yaz