Dünya Haberler

TARİHİ KARAR! Kaliforniya, Üçüncü Bir Cinsiyeti Tanıyacak İlk Yer Oluyor!

GMag
Yazar: GMag

Cinsiyete dayalı olmayan konuyu sosyopolitik tartışmaların ön planına getiren uzun, eğitimsel bir yoldan geçiyoruz. Şimdi, Kaliforniya, toplumsal cinsiyet yelpazesinin sosyal yönünü kullanan ve hükümet değişikliğini yürürlüğe koyan ilk devlet oldu.

Vali Jerry Brown, resmi olarak üçüncü bir cinsiyetin eyalette yasal bir seçenek olarak kabul edildiği kanun tasarısını imzaladı.

Yeni “ikili olmayan” seçenek kısa sürede sürücü belgeleri ve doğum belgeleri gibi devlet tarafından düzenlenen kimlik belgelerinde sunulacak. Tasarı ayrıca, bir doktorun ifadesinin önceki gereksinimlerini kaldırarak veya mahkemede kişinin bizzat görünmesinin gereğini yok ederek, herhangi bir cinsiyet değişikliği gerçekleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Senatör Toni Atkins, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Toplumsal cinsiyet sunumuyla eşleşen bir kimliğine sahip olmadığı zaman transseksüel, iki cinsiyetten biri gibi hissetmeyen ve interseks aile üyeleri, arkadaşlar ve komşularımız için ne kadar zor olabileceğini fark ettiği için Gov Brown’a teşekkür etmek istiyorum.”

San Diego’dan bir demokrat, tasarıyı bir açıklama ile birlikte yazdı.

“Toplumsal Cinsiyet Tanıma Yasası, birçok Kaliforniyalı için gereksiz stres ve kaygıları ortadan kaldıracak ve devletin LGBT sivil hakları alanındaki liderlik rolünü örneklendiriyor.”

1 Yorum

Yorum Yaz