fbpx   .  

100 Yaşındaki Ünlü Oyuncu Eşcinsel Olduğunu Açıkladı: Tek Pişmanlığım Susmuş Olmak

100 yaşındaki Polonyalı tiyatro efsanesi, eşcinsel olduğunu açıkladı.

Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden yaklaşık bir yıl sonra doğan Witold Sadowy, cinsel yönelimi hakkında TVP Kultura ile konuştu.

 

 

“Dürüst bir insan olmaktan gurur duyuyorum. Bekarım, çocuğum yok fakat pişman olacak bir şeyim var. Fakat ben farklı doğdum. Ben bir eşcinselim. Şimdi her şeyi günah çıkarır gibi itiraf ediyorum.”

Sadowy 1945’te oyunculuğa başladı ve kariyeri boyunca Varşova’nın en büyük tiyatrolarında yer aldı. 1989’da Zygmunt Nowakowski’nin bir oyununda oynadıktan sonra emekli oldu. Polonya kültürüne “üstün hizmet” nedeniyle ödüllendirildi ve Polonya Sahne Sanatçıları Derneği’nin “seçkin üyesi” seçildi.

Sadowy yaşamı boyunca birçok filmde de yer aldı. Tiyatro ve anıları üzerine beş kitap yazmasına ek olarak tiyatro köşe yazarlığı yaptı. Şimdiyse kendisi, Polonya’da yaşamakta olan en yaşlı oyuncu unvanına sahip.

Sadowy, cinsel yönelimini açıkladığı röportajında,

“Benim için en önemlisi gerçeğin hayatta kalmasıdır,” dedi. Sadowy, ‘hayatta kalmak’tan bahsederken birçok açıdan haklıydı çünkü hayatı boyunca iki dünya savaşı, Stalinist bir Polonya, birkaç isyan ve komünizmin çöküşünü gördü. Ayrıca yapılan anketlerle halkın büyük çoğunluğunun eşcinselliği ‘ahlaken kabul edilemez’ gördüğü ortaya çıkan bir ülkede, bir yüzyıl boyunca eşcinsel olarak yaşamayı başardı.

Polonyalı tiyatro dergisi Replika, Sadowy’i cinsel yönelimini cesurca açıkladığı için tebrik etti. Polonya’da yapılan anketler, 40 yaşının altındaki erkeklerin LGBT’leri, ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olarak gördüğünü ortaya çıkardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.