fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre, Ağabeyi Olan Erkekler Eşcinsel Olmaya Daha Yatkın

Yeni bir araştırma, ağabeyi olan erkeklerin eşcinsel olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu.

Toronto Üniversitesi’ndeki bilim insanları on farklı bilimsel çalışmada 5.400 erkeği inceledi ve ağabeyi olan erkeklerin eşcinsel olma ihtimalinin diğerlerine oranla %38 daha fazla olduğunu buldu.

 

Fakat yapılan araştırma, bunun ‘nedenine’ tam olarak ulaşamadı. Aynı zamanda araştırma, küçük erkek kardeşi olanlarda böyle bir durumun söz konusu olmadığını ortaya çıkardı.

 

Proceedings Of The Royal Society isimli dergide yayınlanan araştırma, kardeşler arasındaki doğum sırasına odaklandı. Araştırma aynı zamanda eşcinsel oğlu olan annelerin, heteroseksüel oğulları olanlara oranla daha fazla doğurgan olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar bu fenomeni ilk kez keşfetmedi. Son otuz yılda yapılan en az otuz araştırma bu konuyla ilgilendi.

Fakat Cambridge Üniversitesi’nde önde gelen bir istatistikçi olan Profesör David Spiegelhalter, çalışmanın büyüleyici olmasına rağmen Daily Mail’e şöyle rapor etti:

“İnsanlar genetiğin ve çocuk yetiştirmenin etkilerini aralıksız bir şekilde tartışıp durdu. Fakat bu net sonuç her iki kategoriye de uymuyor.”

Araştırma, elde edilen bulgulara bir neden getirmeye çalıştı. Fetüslerin Y kromozomunun bazı kısımlarının, bazı annelerde immünolojik reaksiyona neden olduğu not edildi. Bu antikorlar vücutta kalacağı için rahimde daha sonra bulunacak erkek fetüslerin beynini eşcinsel olma olasılığını artıracak şekilde etkiliyor.

Bu, gelecekte Y kromozomlu bir çocuğa hamile kalmanın maternal (anneyle ilgili/anneliğe ait) reaksiyonu daha güçlü hale getireceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.