Koronavirüs ile Olan Mücadelesini Anlatan Lezbiyen Doktor: İyileştim Sandım, Tekrar Ağırlaştım

 Koronavirüs ile Olan Mücadelesini Anlatan Lezbiyen Doktor: İyileştim Sandım, Tekrar Ağırlaştım
Digiqole ad

Lezbiyen bir doktor, günlük videolar aracılığıyla koronavirüs ile olan mücadelesini belgeledi.

Greta McLachlan, İngiltere’de yaşayan genel cerrahi stajyeri. Kendisi ve eşi koronavirüse yakalandığında, neler yaşadıklarını paylaşmaya karar verdi ve bu hastalığın grip gibi olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

PinkNews ile röportajında Greta, virüsün gerçekte nasıl olduğunu ve sağlıklı insanların bile kendini karantinaya almasının ne kadar önemli olduğunu anlattı. Halkı güvence altına alarak bilgilendirmek istediğini söyledi.

“Arkadaşlarım arasında koronavirüse yakalanan ilk kişilerden oldum. Özellikle de medyada belirsiz ve yaygın bir hastalık olarak gördüğünüzde, ‘İyi olacak mıyım? Bana neler anlatıldığını biliyorum fakat aslında semptomlar nasıl? Nasıl hissedeceğim?’ diye paniğe ve korkuya kapılıyorsunuz,” dedi. “Ve böylece ‘Aslında başarabilirim,’ demenin ne kadar yararlı ve güven verici olabileceğini fark ettim.”

NHS artık herkesi test etme kapasitesine sahip olmadığı için Greta’ya COVID-19 teşhisi resmi olarak konmadı fakat Greta’nın gösterdiği bütün semptomlar, virüse yakalandığını belli etti. Bunun üzerine Greta, kendisini karantinaya aldı.

Greta’nın gösterdiği semptomlar başlangıçta hafifti. Sadece boğaz ağrısı ve öksürük vardı. Greta başlangıçta bunun soğuk algınlığı belirtileri olabileceğini düşündü. Fakat birkaç gün içerisinde daha ciddi bir hastalığa yakalandığının farkına vardı.

“İlk iki gün ‘Acaba olabilir mi?’ diye sorguladım, daha sonra koronavirüse yakalandığıma emin oldum. Genelde diğer insanlara oranla soğuk algınlığına daha çok yakalanırım. Fakat bu sefer öksürüğüm daha farklıydı. Biraz daha göğüsten geliyordu.”

“Boğaz ağrısı geçti fakat öksürük kesinlikle daha kalıcı hale geldi. Bir de üzerine uyuşukluk eklendi. Bu hastalık bir tür döngüye sahip gibi. Gittikçe daha fazla tükeniyorsun. Merdiven çıkmak bile daha çok çaba gerektiriyor.”

Bu belirtilerin üzerine Greta, ağrıyan kaslar, ateş ve titreme semptomlarını da gösterdi. Greta, birden çok battaniye ve yorganının altından video çekmek zorunda kaldı.

Greta, üçüncü günde iyileştiğini varsaydı ve paylaştığı videonun son olduğunu düşündü. Fakat gece olunca ateşi çıktı ve bir kez daha yorgunluk ve ağrı hissetti.

Genç ve sağlıklı bir birey olan Greta’nın COVID-19 deneyimi diğerlerine oranla hafif geçti. Fakat Greta, 70 yaşının altındakilere yine de dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

“Genç ve formdaysanız bu sizin için hafif bir hastalık olacaktır fakat savunmasız kişileri korumamız gerekiyor. Hükümetin tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Barlardan, kulüplerden, tiyatrolardan uzak durun. Kimseyi hiçbir şeye zorlamamalıyız ve birbirimizi korumalıyız.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

56 Paylaşımlar
Paylaş56
Tweetle
Paylaş
Pin