fbpx   .  

185 Alman Oyuncu, Çeşitlilik İsteyerek LGBTİ+ Olarak Açıldı

#ActOut manifestosu, Alman medyasının çeşitliliğinin, marjinalleştirilmiş vatandaşların yaşanmış deneyimlerine uyacak şekilde artırmasını talep ediyor.

Cuma günü yayınlanan bir bildiride yaklaşık 200 Alman oyuncu, film, TV ve tiyatroda daha fazla çeşitlilik talep eden LGBTİ+ olarak açıldı.

 

 

#ActOut Manifesto olarak adlandırılan manifesto, ülkenin en büyük günlük gazetelerinden biri olan The Süddeutsche Zeitung’da (Güney Almanya Gazetesi) yayınlandı. The Hollywood Reporter’a göre imzacılar arasında Babylon Berlin yıldızı Udo Samel ve Alman TV dizisi Tatort’tan Karin Hanczewski ve Mark Waschke yer alıyor. Orijinal gazete makalesi Almanca olmakla birlikte, manifesto web sitelerinde İngilizce dahil 15 farklı dilde de mevcut.

185 imzacı kendilerini “diğer birçok şeyin yanı sıra lezbiyen, gay, bi, trans, kuir ve non-binary olarak tanımlanan aktörler” olarak tanımlanıyor.

“Şimdiye kadar, kimliklerimizin belirli yönlerini, yani cinsel ve cinsiyet kimliklerimizi açığa çıkarırsak, belirli karakterleri ve ilişkileri canlandırma yeteneğimizi birdenbire kaybedeceğimiz söylendi. Sanki özel hayatımızda kim olduğumuza dair bilgi, izleyicilerin rollerini ikna edici bir şekilde somutlaştırma yeteneğimizi bir şekilde geçersiz kılacakmış gibi. Gerçeklerden daha fazla hiçbir şey olamaz.”

Manifesto ayrıca, son birkaç yılda izleyicilerin izleme alışkanlıklarının giderek daha fazla çeşitlendiğine işaret ediyor.

“Beyaz heteroseksüel orta sınıfa ait olanlardan çok daha fazla hikaye ve bakış açısı izleniyor ve kutlanıyor” diyor.

The Advocate’e göre, aktör, film yapımcısı ve imzacı Lamin Leroy Gibba,

“Elbette orijinal olarak beyaz veya hetero yazılmış karakterleri oynamak istiyorum. Aynı zamanda soruyorum: Siyah ve kuir karakterler kendi hikayelerinin merkezinde nerede duruyorlar?” Dedi.

Manifesto, endüstriyi “toplumu tüm çeşitliliğiyle yansıtmaya” teşvik ederek sona eriyor ve marjinalleşmiş insanlarla, özellikle de “şu anda bu adımı atmaya hazır olmayan” kapalı insanlarla dayanışmayı ifade ediyor.

“Anlatabileceğimiz tüm yeni hikayeleri ve canlandırabileceğimiz karakterleri dört gözle bekliyoruz” diyor. “Dünya değişiyor ve hepimiz bunun bir parçasıyız!”

#ActOut manifestosu, yayınlandığı tarihte bir günde yaklaşık 4.000 Instagram takipçisi kazanarak sıcak karşılandı. Berlin Uluslararası Film Festivali de “(# ActOut’un) daha çeşitli ve kapsayıcı sinema vizyonunu tam olarak desteklediklerini” belirterek harekete destek verdi.

Bu hikayeler Amerikan film, televizyon ve tiyatro kültüründe de görülüyor. Son zamanlarda, Altın Küre büyük beğeni toplayan I May Destroy You dizisini görmezden gelerek tartışmalara yol açtı. Geçtiğimiz yıl, Oscar’ların arkasındaki organizasyon olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Oscar’lardaki çeşitlilik eksikliğine yönelik uzun süredir yapılan eleştirilere yanıt olarak En İyi Film seçilebilirliği için yeni temsil ve dahil etme standartları getirdi.

Umarız #ActOut hareketi Almanya’nın film ve TV endüstrisinde ve her yerde medyada daha geniş sistemik değişime yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.