2016’nın O Kadar da Kötü Olmadığını Kanıtlayan ’23’ Muhteşem LGBT Anı

 2016’nın O Kadar da Kötü Olmadığını Kanıtlayan ’23’ Muhteşem LGBT Anı
Digiqole ad

Bu yıl LGBT bireyler, nefrete karşı tavır aldı

Trump, Brexit ve ikonların ölümüyle, 2016’nın baya kötü bir yıl olduğuna herkes katılabilir.

Bu yıl için bizim tahminlerimize bakarsanız, ki buna Carol filminin Oscar Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü alacağı (aday bile gösterilmedi) ve Hindistan’ın eşcinselliği suç olmaktan çıkaracağı (çıkarmadı) da vardı, daha da depresif yapıyor.

carol

Ama bu yıl aslında durum o kadar da vahim değildi. Gerçekten müthiş anlar vardı. Bu da en karanlık zamanlarda bile, hala güzel anların olabileceğini gösteriyor.

Nefret dolu kalabalığın karşısında tek başına duran çocuk

ccc-810x608

Bu cesur yürek, Meksika’daki homofobik yürüyüşü durdurmaya çalıştı.

Yılın en ikonik fotoğraflarından biri olan karede, 12 yaşındaki bir çocuk Meksika’daki homofobik nefret yürüyüşüne karşı tek başına duruyor.

Evlilik eşitliği karşıtları eşcinsel evliliğin ülke genelinde yasal olması için Başkan Enrique Pena Nieto’ya verilecek teklifi durdurmak için protesto yaptı. Yürüyüşler Ulusal Aile Cephesi tarafından organize edildi ve Eylül ayında yüzbinlerce insanın katılımı ile gerçekleşti. Ve bir çocuk bu yolda durmaya çalıştı. Neden mi? “Benim bir gay amcam var” dedi “Ve ben nefret eden insanlardan nefret ederim.”

Joe Biden, iki Beyaz Saray çalışanının evlendirerek Aşkın Aşk olduğunu kanıtladı.

2-biden-w710-h473-2x

Joe Biden hayatında ilk defa bir nikahı yönetti, ve bu bir gay çift için oldu.

Başkan Yardımcısı Joe Biden Ağustos ayında ilk defa bir nikah yönetti, ve bu Beyaz Saray için çalışan bir gay için oldu.

İki damat, Beyaz Saray çalışanları Brian Mosteller ve Joe Mahshie, başkan yardımcısından töreni yönetmesini istedi.

Başkan Yardımcısı bir fotoğrafı tweet atarak şöyle dedi: “Brian ve Joe’yu evimde evlendirdiğim için çok gururluyum. Daha mutlu olamazdım, uzun süredir Beyaz Saray’da çalışan iki insan, iki muhteşem adam”

Wonder Woman’ın biseksüel olduğu resmi olarak açıklandı.

wonder-woman

Wonder Woman karakterinin biseksüel olduğu resmi olarak açıklandı.

2016’da kendini açıklayan çok kişi oldu, mesela Kristen Stewart ve Colton Haynes gibi, ama kurgusal bir karakterin cinselliği bu yıla manşet oldu. Wonder Woman karakterinin biseksüel olduğu, hem erkekler hem de kadınlarla cinsel ilişkilerinin “açıkça ortada olduğunu” söyleyen yazar Greg Rucka tarafından resmen doğrulandı.

Ve ondan sonra çizgi roman karakterinin geçmişine bakan fanlar için, her şey çok mantıklıydı.

Kolombiya eşcinsel evliliğini yasal hale getirdi.

A gay couple kisses during a protest by the lesbian, gay, transgender and bisexual (LGTB) community demanding for their rigths --including gay marriage-- at the Bolivar Square in Bogota on November 27, 2012.    AFP PHOTO/Luis Acosta        (Photo credit should read LUIS ACOSTA/AFP/Getty Images)

Colombia Diversa (Kolombiya’daki farklı yaşamları destekleyen bir sivil toplum kuruluşu) eşitliği kutluyor.

Kolombiya Nisan ayında eşcinsel evliliğini yasal hale getirdi, böylece bunu yapan dördüncü Latin Amerika ülkesi ve dünya çapındaysa 15.ülke oldu.

Eşcinsel çiftlerin zaten hukuki ortaklık yapmalarına izin veriliyordu, ama alınan kararlarla, düzcinsel çiftlerde olduğu gibi, evlilik eşitliği hakları genişletildi.

Altın madalya kazanan lezbiyen atlet, Rio Olimpiyatları’nda nişanlandı.

maxresdefault

Olimpiyatlarda lezbiyen bir evlilik teklifi vardı.

Rio Olimpiyatları’nda bir stadyum yöneticisi, altın madalya kazanmış rugby oyuncu kız arkadaşına evlenme teklif etti.

Marjorie Enya, atlet Isabella Cerullo’ya evlilik teklifi yapmak için mükemmel bir an seçti, rugby takımının altın madalyayı kazanmasından hemen sonra.

“İnsanlara aşkın kazanacağını göstermek istedim” dedi Enya. “O benim hayatımın aşkı.”

İnsanlar David Bowie’nin dehasını yeniden keşfetti.

Reise ins Labyrinth, Die

Ölümünden üç gün önce, David Bowie’nin son şarkısı Lazarus yayınlandı. İlk dizeler mi? “Yukarı bak, cennetteyim.”

Bir ikonun ölümü hiçbir zaman iyi bir şey değilken, onun mirası her zaman yaşayacak. Biseksüel süperstar bir ilham kaynağıydı, androjenliğiyle güzel ve cesurdu ve onun sayesinde birçok gay, biseksüel, lezbiyen, trans, kuir, farklı veya sıradışı insanlar kendilerini daha az yalnız hissetti.

Londra, Brixton’da yer alan Bowie duvarının önüne hala her gün taze çiçekler ve notlar bırakılıyor.

Belize ve Seyşeller’de gay ilişki suç olmaktan çıktı.

gay_pride_belize

Gay ilişki Seyşeller’de suç olmaktan çıktı.

İnanılmaz gibi gözükse de, dünyada hala 77 ülkede eşcinsellik suç sayılıyor, bir gün bu sayının sıfır olacağını umut ediyoruz.

Hem Belize’de hem Seyşeller’de bu yıl gay ilişkinin suç sayılmaması için yasalar onaylandı, bu da büyük anların en küçük yerlerde bile yaşanabileceğinin bir kanıtı.

İlk defa televizyonda gerçek biseksüel erkek görünürlüğüne tanık olduk.

1457449925289-cached

Daha önce televizyonda ne zaman bir biseksüel erkek görsek, genelde entrika veya kötülük peşinde veya çıkarcı veya tüm bunların hepsi rolündeydi.

Ama ortaya çıktı ki, böyle olmak zorunda değil. CW kanalının son derce beğenilen müzikal komedi draması, Crazy Ex-Girlfriend (Çılgın Eski Kız Arkadaş), Darryl karakteriyle -kesinlikle kötü olarak tarif edilemeyecek bir karakter- bunun nasıl olabileceğini gösterdi.

Robert Palmer-vari bir marşla ve tatlı bir beceriksizlikle iş arkadaşlarına kendisini açıklayan Darryl karakteri, aynı zamanda biseksüellikle ilgili birkaç önyargıyı da kırdı.

60 yıllık tarihindeki en iyi Eurovision

1335918_m3w624h416q75v55895_urn-newsml-dpa-com-20090101-160515-99-950916_large_4_3

Eurovision Şarkı Yarışması’na İsveç ev sahipliği yaparken, diğer ülkeler İsveçlilerin ne kadar muhteşem olduğunu kabullenmiş midirler yoksa sadece kıskanmışlar mıdır?

Çünkü sunucular Petra Mede ve Mans Zelmerlow, -geçmiş yılların kazananları ve yarışmacılarının göz kırpan rolleriyle dolu-, 60 yıllık Eurovision tarihinin en iyisinde, inanılmaz derecede muhteşemdi.

Hamster tekerleğinde yapılan numaralardan patenli Rus adama, seksi üstsüz bateristlerden ekmek yapan yaşlı kadınlara, her şeyiyle LGBT fanları tarafından çok beğenildi.

İtalya sonunda sivil sendikaları onayladı.

tom_york_alberto_milazzo_civil_unions_marriage_italy_gay

Tom York ve Alberto Milazzo, İtalya’da eşcinsel partnerlik hakları için protesto ediyordu.

İtalya Mayıs ayında, sonunda, sivil sendikaları onayladı ve yıllarca süren çekişmeden sonra bunu yapan son Batı Avrupa ülkesi oldu.

Muhafazakar politikacılar ve Katolik kilisesi tarafından şiddetle karşı çıkılsa da, Başbakan Matteo Renzi eşcinsel çiftlere bir kazandırmış oldu.

Parlamentonun alt meclisi 369’a 193 oyla, eşcinsel çiftlere oldukça gecikmiş haklarını sonunda verdi.

Gay, lezbiyen, biseksüel, trans ve interseks insanların hepsi yas tutmak için bir araya geldi.

epa05360625 People gather for a vigil for the victims of a mass shooting at an Orlando, Florida gay club outside of the Stonewall Inn, a famous gay bar, in New York, New York, USA, 12 June 2016. 50 people were killed in the Orlando attack, and it is being called the worst terrorist attack in the United States since the 9/11 attacks.  EPA/JUSTIN LANE

People hold up signs for passing cars at a candlelight vigil in West Hollywood, California, following the early morning shooting at a gay nightclub in Orlando, Florida, U.S. June 12, 2016.  REUTERS/David McNew

1382952_1280x720

Haziran’da, Florida eyaletinin Orlando şehrinde bir gay gece kulübünde 49 insanımız vurulup öldürüldüğünde, topluluğumuz büyük bir trajedi yaşadı.

Ve bu en karanlık anlardan biri olsa da, herkes kenetlenmişti. Eğer dünyanın bir çok yerinde yapılan nöbetlerden birine gittiyseniz, şunu hissetmişsinizdir: kalpler bir atıyordu.

İnsanlar, LGBTI olarak açık olmanın, sadece sokakta yürümenin bile hala bir politik eylem olduğunu unutuyorlar. Bu nöbetler tüm zamanların yapılan en büyük politik beyanlarından biriydi ve şunu gösterdi: biz buradayız.

Ve kan bağışı yapan yüzlerce dost vardı.

ap926875068848_0

Şunu unutmayalım, HIV bulaştırma ‘risk’i teşkil ettikleri için gay erkeklerin hala kan bağışı yapması yasak. Ve bu yüzden insanlar ölürken, ve çok fazla kana ihtiyaç varken, tek amacı yardım etmek olan insanları cinsellikleri yüzünden durdurmak nasıl bir zalimliktir?

Ama kan bağışı yapabilen binlerce insan da aynı şekilde hissetti. Orlando’da insanların kan vermek için sırada beklediklerini gösteren fotoğraflar inanılmazdı.

14lynchweb-master675

Ve Lin Manuel Miranda’nın Tony Ödül Töreni’ndeki konuşması, tüm düşündüklerimizi söyledi.

lin-manuel-miranda-tony-award-2016-billboard-1548

Lin-Manuel Miranda, Orlando’ya saygı göstermek için kabul konuşmasını kullandı.

Tony Ödül Töreni, Hamilton’da yapılmış olabilir, ama onun sözleri herkesi göz yaşına boğdu.

Bir sone, şöyle bitiyor:

‘…Biz ayağa kalktık ve düştük ve sönen közden parladık

Umudun ve aşkın sonsuza kadar süreceğini hatırladık

Ve aşk aşktır aşk aşktır aşk aşktır aşk aşktır

Öldürülemez ve bir kenara atılamaz

Vanessa’nın senfonisini söylüyorum, Eliza onun hikayesini anlatıyor

İşte şimdi, tüm dünyayı müzikle, aşkla ve onurla doldurmamız gerekiyor.’

 ‘…We rise and fall and light from dying embers

‘Remembrances that hope and love last longer

‘And love is love is love is love is love is love is love is love

‘Cannot be killed or swept aside

‘I sing Vanessa’s symphony, Eliza tells her story

‘Now fill the world with music, love and pride.’

Dünya iki erkeğin öpücükleri ile doldu

ad_209536928

Orlando soruşturmalarında, FBI’ın gün yüzüne çıkmış kanıtı, Miami’de öpüşen iki erkeğin görülmesinden sonra silahlı saldırı yapıldığı yönündeydi.

Ve buna cevap olarak, katilin eylemlerine karşı durmak için paylaşılan fotoğraflarla, #TwoMenKissing (#İkiErkekÖpüşüyor) etiketi dünya çapında trend topic oldu.

‘Hayat güzel olmalı ve aşk her zaman nefret ve bağnazlığın üzerinde tutulmalı” bir Twitter kullanıcısı böyle yazdı.

Justin Trudeau Pride Yürüyüşü’ne katılan ilk Kanada başbakanı oldu

ad_211803435

Kanada Başbakanı, Justin Trudeau, 2016 Toronto Pride Töreni’nin merkezinde.

Başbakan Justin Trudeau, Ağustos ayında Pride geçit töreninde yürüyen ilk Kanada Başbakanı oldu.

Çocuklarından birinin bebek arabasını sürerek geçit töreninde yürürken böyle dedi: “Şimdi bütün şehrin, ailelerin ve toplulukların dışarı çıkma zamanı, ülkemiz için büyük bir güç olan muhteşem çeşitliliği kutluyoruz.”

“Toplumu, aileleri kutluyoruz, hep beraber. Muhteşem bir Pride törenimiz olacak ve burada olmak benim için büyük bir mutluluk.”

Londra Pride Töreni’nde iki polis memuru nişanlandı

proposal_640x345_acf_cropped-1

Londra Pride töreninde polis memuru Sam Philpot, partneri polis memuru Martin Coughlan’a evlenme teklif etti.

İki polis memuru Londra Pride töreninde nişanlandı ve bu fotoğraf tüm dünyada viral oldu.

Polis Sam Philpot partneri polis Martin Coughlan’a evlilik teklifi yaparken kalabalık durdu.

Yalnız da değillerdi. Başka bir polis memuru da tören sırasında kalabalıkta partnerine evlenme teklif etti.

Dünyanın en homofobik ve kötü adamı gücünü kaybetti

Yahya Jammeh

Yahya Jammeh, Gambiya’daki politik gücünü kaybetti.

Dünyadaki en şiddetli homofobik insanlardan biri olan Yahya Jammeh, başkanlık seçimini kaybetti.

Bu adam, Gambiya’daki tüm gay bireyleri öldürmekle tehdit eden, LGBT bireylerden “parazit” ve “insan değil” diye bahseden ve AIDS’in bitkilerle ve muzla tedavi edilebileceğini iddia eden adam.

22 yıldır hükmeden diktatör görevinden ayrılmayı reddederken -oylar yalan söylemez- onun düşüşünü sağladı.

Genç trans bireyler, birini “yeteri kadar trans” yapacak olan şeylere mükemmel bir şekilde cevap verdi

o-sad-woman-bedroom-facebook

#MyTransBodyIs (#BenimTransBedenim) trans topluluğundaki çeşitliliği ve vücut barışıklığını kutluyor.

Her yıl, Trans Bireyleri Anma Günü gösteriyor ki, kaç tane insanımızı nefret ve bağnazlık yüzünden kaybetmişiz. Ama bu yıl, genç trans bireyler, bir sonraki gün tüm dünyayı onları özel yapan sebepleri göstermek için sosyal medyayı ele geçirdi.

Bir çoğu geçiş evresindeydi, bazıları hiç hormon kullanmamıştı, ama hepsi dünyaya ışık ve pozitif enerji yayıyordu.

Malta “gay kür” terapisini (/işkencesini) yasaklayan ilk Avrupa ülkesi oldu

malta_gay_rights_movement

Malta gay kürü terapisini yasakladı.

Gay ‘kür’ terapisi, veya işkencesi demek daha doğru olur, sonunda Avrupa’da bir ülkede yasaklandı: Malta’da.

Tüm parlamento üyeleri tarafından onaylanan ‘gay kür’ yasağı, bir insanın cinsel yönelimini değiştirme, baskılama veya yok etme girişiminde bulunanlara 1000 Euro’dan 5000 Euro’ya kadar para cezası ve 5 ay hapis cezası şeklinde uygulanacak.

Hamilton müzikali oyuncu kadrosu Mike Pence ile boy ölçüştüler ve kazandılar

hamiltonbway0341r-daveed-diggs-as-thomas-jefferson-and-the-ensemble-of-hamilton-1

Broadway prodüksiyonu olan Hamilton müzikalinde Alexander Hamilton

Hamilton’ın mesajını dinlemek isteyen olursa, seçilmiş Başkan Yardımcısı Mike Pence listenin en üst sırasında yer alıyor.

Korkunç bir şekilde homofobik ve transfobik politikacı, Kasım ayında Broadway’in hit şovu izledi, ve bittikten sonra, özellikle kendisi için bir mesaj aldı.

“Biz; sizin yeni yönetiminiz bizi, gezegenimizi, çocuklarımızı, ailemizi korumayacağı için veya bizi ve vazgeçilemez haklarımızı savunmayacağı için tedirgin ve alarmda olan, çeşitliliği olan bir Amerika’yız, efendim” Brandon Victor Dixon böyle dedi.

“Ama bu şovun, Amerikan değerlerimizi savunmak ve tüm hepimizin yararına çalışmak için, size ilham verdiğini içtenlikle umuyoruz.”

Man Adası ve Faroe Adaları eşcinsel evliliğe izin verdi

faroe_pride_2014

Faroe Adaları eşcinsel evliliğe izin verdi.

Man Adası ve Faroe Adaları küçük olsa da, bu yaşanan gelişmeyi küçük yapmıyor.

Biri Birleşik Krallık’a, biri de Danimarka’ya bağlı kendi kendini yöneten iki ada ülkesi de, bu yıl eşcinsel evliliği yasallaştırdı.

2015 Ekim ayında, siyasi lider Allan Bell, geçtiğimiz 21 yıldır bir erkekle ilişkisi olduğunu açıklamıştı.

Ve şöyle demişti: “Partnerini seven herkes, eşcinsel olsun olmasın, hayatlarını paylaşmak için eşit haklara sahip olmalı. Bu tamamen mantığa dayalı bir insan hakkı ve düzcinsel ve eşcinsel çiftlerin kendi seçtikleri partnerleriyle hayatın tadını çıkarabilme beklentisi.”

Moonlight filminin yükselişi

081816-celebs-janelle-monae-s-film-moonlight

Moonlight bir riskti, gay bir genç siyahi adamın hikayesiydi, daha önce hiç anlatılmamıştı. Oldukça takdir toplayan filmle bu risk alındı.

Altın Küre’ye aday gösterildi,ve Oscar adaylığına yaklaştı, ciddi bir oy birliğiyle büyük bir övgü aldı ve bütçesini şimdiden ikiye katladı.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Film dalında eski-Hollywood takıntısı tipik düzcinsel aşk hikayesi mükemmel büyük bütçeli müzikali La La Land’e yenildiğinde, kalbimiz kırıldı. Ama filmin çekilmesi bile bir mucize.

Tayvan evlilik eşitliğini yasallaştıran ilk Asya ülkesi olacak gibi gözüküyor

7621098_orig

Tayvan eşcinsel evliliğe izin veren ilk Asya ülkesi olabilir.

Tayvan büyük ihtimalle gelecek yıl evlilik eşitliğini yasallaştıran ilk Asya ülkesi olacak.

Başkan Tsai Ing-wen tarafından desteklenen yasa tasarısı Kasım ayında ilk raporundan zaten geçti. Bu eşcinsel çiftlere evlenme ve çocuk evlat edinme hakkı tanıyacak.

Son yapılan bir anket, Tayvan halkının %71 oranında eşcinsel evliliği desteklediğini gösteriyor.

 

Eğer bu yılı birleştirecek bir tema varsa, o da başkaldırıdır. Nefret dolu bir kalabalığın önünde duran küçük bir çocuk olsanız da, Amerika seçimlerine tepki gösteren Hamilton müzikali oyuncularından biri olsanız da, bağnazlığa, zulme ve öfkeye karşı sesini duyurmaya çalışan insanlar biri olsanız da fark etmez. 2017’ye girerken, dünya biraz daha aydınlık bir yer olabilir veya daha da karanlık olabilir.

Ve bu tamamen bize bağlı, en iyi yaptığımız şeyi yapalım, sevgiyi yayalım.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin