2018’in En İnanılmaz HIV Pozitif Kişilerinden Biri: Bruce Richman!

 2018’in En İnanılmaz HIV Pozitif Kişilerinden Biri: Bruce Richman!
Digiqole ad

Önleme Erişim Kampanyası’nın icra direktörü Bruce Richman, viral yüklerini tespit edilemeyen HIV ile yaşayan insanların HIV’i cinsel yolla bulaştıramayacağını kanıtlayan; çığır açıcı kanıtları paylaşmak için acımasızca savaştı.

“İnsanların bizim hakkımızda yalan söylemesine izin vermeyeceğiz! U eşittir U (Undetectable [tespit edilemeyen] = Untransmittable [iletilemeyen] ). Tespit edilemeyen demek aynı zamanda iletilemeyen anlamına geliyor. Bu, evrensel tedavi ve önleme erişimine olan talebin altını çiziyor. U eşittir U herşeyi değiştirir!”

Richman’a 2003 yılında HIV teşhisi konmuştu, ancak “bulaşıcılık” konusundaki sürekli hatırlatmalarının, 2010’da sağlığı azalıncaya kadar tedaviye başlamasını engellediğini kabul etti. Daha sonra, bir partneri riske atmaktan korktuğunu düşündüğü bir olaydan sonra, Richman doktoruna danıştı.

“Doktorumdan, tespit edilemediğim için HIV’i iletemediğimi öğrendim. Çok mutluyum! Her HIV tedavisi sitesi, medya kuruluşu, HIV / AIDS hizmet organizasyonu, federal ve devlet sağlığı departmanı… Hemen hemen her yer hala riskli olduğumu söylüyordu. Kısa süre için de heyecanım öfkeye dönüştü. Ve onlara göre milyonlarca HIV hastası hala risk taşıyordu. Çığır açan bilim; politikacılara, kamuoyuna ve en önemlisi HIV’le yaşayan insanlara ulaşamıyordu. Kargaşayı gidermek için HIV ile yaşayan bir grup insan [U = U] uzlaşma bildirgesi ve savunuculuk kampanyasıyla, araştırmacılarla işbirliği yaptı.”

Temmuz 2016’da akılda kalıcı, basit ve derin bir şekilde değişmekte olan U = U kampanyası başlatıldı. Rekor sürede, kampanya HIV ile yaşayan insanlar tarafından küresel bir hareket haline geldi. Bugün, 65 ülkeden 500 kuruluş, 15 farklı dile çevrilmiş olan U = U Uzlaşma Bildirgesi’ni imzaladı ve bu ifadeyi doğrulayan öncü çalışmaların baş araştırmacıları tarafından onaylandı.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, U = U’nun “bilim tarafından desteklendiğini” Eylül 2017’de doğruladı. Richman dünya çapındaki aktivistleri entegre etmeleri için Uluslararası Tedavi Hazırlık Koalisyonu ile stratejik bir ortaklık kurdu. HIV tedavisi ve viral yük testine erişimi iyileştirmek için kampanyalar düzenlendi.. Dünyanın en iyi tıbbi dergilerinden biri olan Lancet, U eşittir U’nun “HIV ile mücadelede 2017’nin en önemli mesajı” olduğunu açıkladı.

Richman, tüm bunları kısıtlı bir bütçeyle başardı. O, mütevazı ve ısrarcı bir tavırla şunları söylüyor;

“Müthiş insan grubu olarak benimsenmesi gereken U = U topluluğudur, ben değilim! Bu topluluk; politikacıları, sağlayıcıları ve araştırmacıları, ama en önemlisi, HIV ile yaşayan diğer insanları da içeriyor. HIV damgalaması bir halk sağlığı krizidir ve hala iktidardaki pek çok kişi aşırı risk alıyor ve bu hayatı değiştiren bilgileri paylaşmıyor! İnsanları HIV ile kontrol etmekten ve HIV’li insanlara güvenmekten uzaklaşmamaları için insanların desteğine ihtiyacımız var.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Paylaşımlar
Paylaş6
Tweetle
Paylaş
Pin