Haberler Politika

Polonya Bir Sonraki Seçimlerde, İlk Açık Eşcinsel Başkanı İçin Oy Kullanabilir!

GMag
Yazar: GMag

Bir LGBT yönetimi altındaki Polonya’nın varlığı, açık bir eşcinsel Cumhurbaşkanı adayının liderlik için ateşli bir mücadele sunmasıyla hayal olmaktan çıkabilir.

Mevcut anketler, dört Polonyalıdan birinin, siyasi kariyerine LGBT aktivisti olarak giren sol kanat adayı Robert Biedroń’a oy vermek istediğini gösteriyor.

Polonya’nın kuzeyinde 98.757 nüfuslu bir kasaba olan Slupsk Belediye Başkanı olan Biedroń, mevcut Başkan Andrzej Duda’nın güçlü bir rakibi olarak görülüyor.

Yeni bir anket, merkez sol partiden Hareketi Partisinin, Polonya’nın yüzde 11.4’ünün Biedroń’a oy vermeye istekli olacağını söyledi. Seçim 2020’ye kadar sürecek olmasına rağmen; bu, politikacıların ülke çapında destek kazanmak için çok fazla zamanı olduğu anlamına geliyor.

Biedroń, kendi internet sitesinde şu açıklamayı yaptı;

“Kronno’dan gelen, genellikle gelgitle yüzleşen, diyaloğa öncülük edebilen ve insanları birleştirebilen bir liderim. Bir oğul, bir erkek kardeş, bir meslektaş ve son olarak da Krzysztof’un partneriyim.”

“Ben doğaya saygılı, hayvanların kaderine empatik olarak bakabilen bir insanım. Ben herkese eşit fırsatlar sunan, eğitim ve kültürü destekleyen, güvenlik ve gelişmeyi sağlayan modern dürüst bir devletin sürdürülebilir gelişimine odaklanan Polonya’yı seven bir politikacıyım. Ama her şeyden önce kendim olacağım, Robert Biedroń, olacağım.”

Şu anda, Başkan Duda liderliğindeki sağcı Kanun ve Adalet partisinin, LGBT karşıtı bir oylama kampanyası var. Politikacı Duda, 2017 yılında bir eşcinsel evlilik yasasını, bir erkekle bir kadın arasındaki evliliğin “Anayasa’da açıkça düzenlenmiş olduğunu” belirterek engelledi.

Ayrıca, transların toplumsal cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmesine izin verecek Cinsiyet Uyum Yasası’nı veto etti.

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin