fbpx   .  

2019’a Damga Vuran En Önemli 11 LGBT Haberi

Bu yazımızda, 2019’da, uluslararası alanda yayınlanmış en büyük LGBT haberlerini ve hikayelerini sıraladık. Bunlardan bazıları hala gidilecek ne kadar yolumuz olduğunu gösterip bizi şaşırtsa da, bazıları da bize umut veriyor.

1. Brezilya, LGBT Düşmanı Başkanı Gururla Seçti!

2019, LGBT karşıtı kararnameleri derhal imzalayan ve eşcinsel turistlerin istenmediğini ilan eden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun seçilmesiyle başladı.

2. Çeçenistan’ın LGBT Karşıtı Gözaltı ve Cinayetleri Tüm Dünyayı Sarstı

 

Çeçenistan’da LGBT’ye yönelik yapılmış tahliye raporunun ilk kez patlak vermesinden iki sene sonra ocak ayında, kuirlerin tutuklanarak işkence edildiğine dair yeni raporlar gün yüzüne çıktı. Her ne kadar Trump yönetimi bu olayı “rahatsız edici” bulsa da, ABD bu zulümden kaçan mültecileri kabul etmedi.

3. Angola Evlilik Eşitliğini Yasallaştırdı

 

Güney Afrika ülkesi Angola, ocak ayında eşcinsel ve lezbiyenlere yönelik koruma amaçlı adımlar attı. Hükümet, eşcinselliğin suç sayılması yasağını kaldırdı ve cinsel yönelim korumasını kabul etti.

4. Japonya, Trans Bireyleri Cinsiyet Değiştirmeden Önce Kısırlaştırma Kararı Aldı

Ocak ayında Japonya Yüksek Mahkemesi oy birliğiyle, insan hakları gruplarından birçok eleştiri alan bir hareketle, trans bireyleri cinsiyet değiştirmeden önce kısırlaştırmaya zorlayan arkaik bir yasayı onaylama kararı aldı.

5. Kenya, Eşcinsel İlişki Yasağını Sürdürdü

Kenya Yüksek Mahkemesi mayıs ayında 21 yıl hapis cezasını öngören ve eşcinselliği yasaklayan yasasını sürdürmeye karar verdi. Kenya hükümeti, 2013-2017 yılları arasında eşcinsel ilişki nedeniyle 534 kişiyi tutukladı.

6. Brezilya Yüksek Mahkemesi Homofobiyi ve Transfobiyi Suç İlan Etti

Brezilyalı LGBT’ler Bolsanora’nın hükümdarlığı altında acı çekerken, mayıs ayında ülkenin Yüksek Mahkemesi homofobiyi ve transfobiyi suç ilan etti. Bu, LGBT’lerin lehine sonuçlanan nadir hareketlerden biriydi.

7. Brunei, Uluslararası Baskıdan Sonra Eşcinsel Karşıtı Taşlama Yasasını Düşürdü

Mart ayında Brunie, şeriat yasalarını uygulamaya hazırdı. Eşcinsel ilişki, taşlama ve kırbaçlama gibi cezalarla sonuçlanacaktı. Ancak bu durum uluslararası bir ayaklanmaya yol açtı. Eşcinsel ilişkiye zaten 10 yıl hapis cezası veren ülke, mayıs ayının başlarında bu yasasını geri çekmek zorunda kaldı.

8. Tayvan’da Aşk Kazandı!

Asya tarihinde bir ilk yaşandı ve Tayvan, mayıs ayında evlilik eşitliğini yasallaştıran ilk ülke oldu. Başkan Tsai Ing-Wen oylamadan sonra “#Taiwan, #LoveWon” gibi hashtagler içeren tweetler attı.

9. Rus LGBT Aktivisti Yelena Grigoryeva Katledildi

Dünyaya hayrete düşüren bir olayda, 41 yaşındaki Rus LGBT aktivisti Yelena Grigoryeva’nın öldürülmesiydi. Aktivist, Testere filminden esinlenerek oluşturulan bir internet sitesinde göründükten sonra, ölene kadar bıçaklandı. Bu internet sitesi, LGBT’leri kaçırmak ve işkence etmek isteyen herkese ödüller sunuyordu.

10. Filipinler Yüksek Mahkemesi Evlilik Eşitliğine Karşı Kurallar Getirdi

Eylül ayında Filipinler Yüksek Mahkemesi, evlilik eşitliğini yasallaştıran önemli bir adıma oybirliğiyle karar verdi.

11. Kuzey İrlanda Evlilik Eşitliğini Yasallaştırdı

Kuzey İrlanda, İngiltere’de evlilik eşitliğini yasallaştıran son bölge oldu. Eşcinsel çiftler artık evlenmek için 13 Ocak 2020’de 28 gün sonrasına tarih alabilecek. Bu da demek oluyor ki evlenecek ilk eşcinsel çiftin düğünü sevgililer gününe denk gelecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.