2020’nin Dünya Çapında En Büyük ve En İyi 20 Pride Etkinliği

 2020’nin Dünya Çapında En Büyük ve En İyi 20 Pride Etkinliği
Digiqole ad

Antartika dışında bütün kıtalardan en büyük ve en iyi olduğunu düşündüğümüz Pride etkinliklerini bu listemizde sizler için topladık. İster dans edebileceğiniz ister kumda ayak izinizi bırakabileceğiniz 2020’nin en büyük ve en iyi 20 Pride etkinliğine yazımızı okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

İpucu: Etkinliklere ev sahipliği yapan şehirler Pride zamanı genelde çok kalabalık oluyor. Bu yüzden uçak biletinizi ve otelinizi erkenden ayırtmanız sizin için faydalı ve aynı zamanda karlı olacaktır.

São Paulo Parada do Orgulho

Brezilya’daki bu kutlama, ortalama olarak dünya çapından 4 milyon ziyaretçiyi Sao Paulo’ya çekiyor. Pride etkinliği bu sene 14 Haziran olarak belirlendi ve temanın ‘demokrasi’ olacağı duyuruldu. Avenida Paulista’daki yürüş genelde 2.6 mil uzunluğunda. Burada birçok LGBT canlısı bar, kulüp, sauna veya kafe bulabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Chicago Pride

Pride ayı Chicago’da genelde haziran ayını kapsamaktadır. Ancak eğlence asıl Pride Festivali’nde, 20 ve 21 Haziran 2020 tarihinde olacak. İki günlük sokak festivali Boystown’da yapılacak ve festivale 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Amsterdam Pride

Eğer bu Pride döneminde bota binmek istiyorsanız en iyi yer sizin için Amsterdam kanallarında akıntıyla birlikte yüzen Pride Botları olacaktır. Amsterdam’da yürüyüşten ziyade botlarla Amsterdam Pride Canal’da yürüyüşe benzer bir tören yapılmaktadır. Etkinliklerin 25 Temmuz’da başlayıp 2 Ağustos 2020 tarihine kadar sürmesi bekleniyor. Pride’ın son hafta sonunda gece kulüplerde ve sokaklarda parti yapılması planlanıyor.

Singapore Pink Dot

Bu etkinliğin yapılacağı tarih henüz resmi olarak duyurulmadı ancak 27 Haziran 2020 tarihinde yapılması bekleniyor. Bu etkinlik sayesinde Singapur’u keşfetme şansına sahip olabilir ve ünlü yapılarını, botanik bahçelerini ve alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda kültürel bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

San Francisco Pride

San Francisco Pride, ABD’deki en eski ve en büyük etkinliklerden birisi. Trans yürüyüşü 26 Haziran, Dyke yürüyüşü 27 Haziran ve asıl Pride da 28 Haziran 2020’de gerçekleşecek.

Bu yılın teması ‘Generations of Hope’ olarak seçildi.

EuroPride 2020: Thessaloniki

Yunanistan bu sene EuroPride’ı 20 ve 28 Haziran tarihleri arasında yapmayı planlıyor. Organizatörler festivalin bütün detaylarını henüz yayınlamadı. Ancak Thessaloniki, Yunanistan’ın kültür başkenti olarak kabul edilmektedir. Şehir uğrak bir turist merkezi ve aynı zamanda güzel sahillere de sahip.

Queer Azaadi Mumbai Pride

Hindistan’ın Mumbai Pride’ı oldukça enerjik ve eğlenceli olmasıyla bilinmektedir. Pride’ın isminde yer alan ‘azaadi’ kelimesi Hint ve Urdu dilinde ‘özgür’ anlamına geliyor. Bu yıl Pride 1 Şubat 2020’de başlayacak ve Pride sonrasında partiler düzenlenecek.

Toronto Pride

Toronto, Kanada’nın en ünlü ve en büyük Pride etkinliğine her haziran ayında ev sahipliği yapıyor. Pride, bu sene şehirde 26 ve 28 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Sydney Mardi Gras

Sidney’de yapılan Mardi Gras, dünyanın en ünlü Pride etkinliklerinden biri olma onuruna sahip. Etkinlik LGBT’ye hitap etse de ismi hala ‘Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras’ olarak tutulmaktadır. Festival bu sene 14 Şubat Cuma gününden 1 Mart 2020 Pazar gününe kadar sürecek.

Capital Pride Washington DC

Washington DC’de yapılacak Pride, 5 ve 14 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinliklerin çoğu hafta sonunda yapılacak. 13 Haziran tarihindeyse yürüyüş yapılması planlanıyor.

Rio de Janerio Parada do Orgulho

Rio de Janerio’daki Pride’ın bu sene 20 ve 22 Eylül tarihleri arasında yapılması planlıyor. Organizatörler 2019 yılında yapılan kutlamalara yaklaşık beş yüz bin kişinin katıldığını söylemişti.

Gay Pride Maspalomas, Gran Canaria

Kum ve güneşi bir araya getiren festivalin bu sene 7 ve 17 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Ayrıca asıl Pride yürüyüşünün 16 Mayıs’ta yapılacağı açıklandı.

Madrid Parada do Orgullo

Madrid Pride, 2 milyondan fazla katılımcısıyla Avrupa’nın en büyük Pride’ına sahip olduğunu ileri sürüyor. Etkinlik MADO kısaltmasıyla da bilinmektedir. Yürüyüş 4 Haziran 2020 tarihinde yapılacak ve akşam saat 6:30’dan gece yarısına kadar sürecek.

Tayvan Pride

Tayvan’daki asıl kutlamaların 30 Ekim ve 1 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Pride, Tayvan’ın Taipei şehrinde yapılıyor ve bu şehir Çin ile Japon kültürünü harmanlamasıyla meşhur. Anlayacağınız Tayvan’da yapılacak olan Pride, kesinlikle katılmaya değer olacak.

New York Pride

New York, Pride etkinliklerini bu sene haziran ayında yapacak. 28 Haziran 2020 tarihinde Pride yürüyüşünün yapılması planlanıyor. Bir ay süren Pride festivali kuir sinema, sanat, tiyatro, tarih turları, cosplay ve spor içeriyor. Geçtiğimiz sene New York’ta yapılan Pride etkinliklerine yaklaşık olarak 5 milyon kişinin katıldığı düşünülüyor.

Paris Pride

Marche des Fiertés LGBT adı verilen Pride’ın tarihi 27 Haziran 2020 olarak belirlendi. Bu yıl yapılacak Pride’ın bütün detayları henüz verilmemiş olsa da 2019’da yapılan Pride, sergiler, konserler, konferanslar, filmler, piknikler, sporlar ve benzeri birçok etkinliği içermişti.

Midsumma, Melbourne

Ocak ayının 22 günü boyunca Avustralya’da yapılan Midsumma Festivali, Avustralya’nın en büyük kuir sanat ve kültürel programına sahip. Midsumma, şehrin Pride’a cevabı niteliğinde.

Festival canlı müzik, tiyatro, film, parti, spor, sosyal etkinlik ve toplumsal forum gibi birçok etkinliği içeriyor. 2020 yılında 194 etkinliğin yapılması ve bu etkinliklerin Melbourne’u aşması düşünülüyor. Festival 19 Ocak 2020’de başlayacak ve 2 Şubat’a kadar sürecek.

Cologne Pride

Almanya’nın Cologne şehrinde yapılan Pride, Almanya’nın en büyük Pride’ı olma özelliğine sahip. Bu yıl Pride’ın 27 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanıyor. Şehirde 3,4 ve 5 Temmuz tarihlerinde sokak festivalleri de yapılacak. Christopher Street Day yürüyüşünün ise 5 Temmuz 2020 tarihinde yapılması planlanıyor.

UK Pride: Northern Pride, Newcastle-upon-Tyne

Bu yıl İngiltere’de yapılacak olan Northern Pride and UK Pride, 17 ve 19 Temmuz tarihleri arasında Newcastle’da yapılacak. Burada barlar, kulüpler, saunalar ve LGBT dostu mekanlar bulunuyor. Normalde pek de turist çeken bir şehir olmasa da burada gezebileceğiniz pek çok kulüp ve müze bulunuyor.

Auckland Pride

Yeni Zelanda’nın en büyük şehri Auckland, aynı zamanda yaşamak için en kaliteli şehirlerden biri. Auckland Pride, 1 ve 9 Şubat tarihleri arasında yapılacak. ‘OurMarch’ diye de adlandırılan bu etkinlik, Albert Park’da 8 Şubat Cumartesi günü saat 4’te yapılacak. Buraya gelmişken aynı zamanda yağmur ormanlarını, kaplıcaları, şarap imalathanelerini ve vahşi yaşam rezervlerini ziyaret de edebilirsiniz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

67 Paylaşımlar
Paylaş67
Tweetle
Paylaş
Pin