fbpx   .  

2021’in En Heyecan Verici 20 LGBTİ+ Filmi

Şehvetli dramlardan, göz alıcı belgesellere, bu kuir filmler izlenmeye değer.

Görünürlük oldukça önemli bir konu, ve bu yüzden kuir spektrumunun her alanından bireylerin hikayeleri, filmler sayesinde seyirciyle buluşacak. Bunların arasında Colin Firth ve Stanley Tucci’nin bir yolculuğa çıkan aşıkları oynadığı duygusal bir dram filmi de var. Ayrıca başka bir kadınla gizli ilişki yaşayan bir rahibenin, gerçek hayattan esinlenmiş hikayesini anlatan bir film de oldukça olay yaratacak gibi duruyor. Kuir rock sanatçısı Little Richard, trans jazz müzisyeni Billy Tipton’un, trans opera yıldızı Lucia Lucas’ın ve gay dans ikonu Alvin Ailey’in ve daha birçoğunun hayatlarını anlatan belgeselleri de kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İşte 2021’in en çok beklenen LGBTİ+ filmlerinden 20’si.

 

Breaking Fast

Mike Mollasam trafından yazılan ve yönetilen bu romantik komedide, Kal (Michael Cassidy) isimli beyaz bir Amerikalı ile Lübnan-Amerikalı Mo (Haaz Sleiman), Batı Hollywood’da birbirlerine aşık olurlar ve aralarındaki kültürel farklara alışmaya çalışırlar. Flörtleşmeye Ramazan ayında başlayan bu çiftin hikayesi 22 Ocakta seyirciyle buluştu.

 

Haymaker

Nomi (Nomi Ruiz) isimi göz alıcı trans sanatçı, bir serseri kendisini tehdit ettikten sonra, emekli Muay Thai dövüşçüsü Nick (aynı zamanda filmin yönetmeni olan Nick Sasso), tarafından kurtarılır. İkili beraber durumdan kaçmaya çalışırken zaman geçtikçe yakınlaşırlar. 

Supernova

Peçetelerinizi hazırlayın. Yazar-yönetmeni Harry Macqueen olan ve gözyaşı tufanı yaratacak bu dram filmi, uzun süredir birlikte olan partnerler Tusker (Stanley Tucci) ve Sam’in (Colin Firth), Tusker’a konulan demans hastalığı tehşisinden sonra çıktıkları İngiltere yolculuğunu anlatıyor.

Two of Us

Fransızca bir trajikomedi olan bu film, Fransa’nın 2021 Akademi Ödülleri için En İyi Yabancı Film adayları arasındaydı. Film, kimliklerini gizli yaşayan ve komşu olan iki olgun kadın arasındaki aşk hikayesini anlatıyor. Nina (Barbara Sukowa) ve Madeleine (Martine Chevallier) çiftini  uzun süreli ilişkisi beklenmedik bir olayla ikiliyi ayrılık tehdidiyle karşı karşıya bırakır. Film ayrıca yönetmen Filippo Meneghetti’nin ilk uzun metrajı olma niteliği taşıyor.

Cowboys

Bu Ann Kerrigan imzalı, Tribeca Film Festivali ödüllü film, Troy (Steve Zahn) ve trans oğlu Joe’nun (Sasha Knight), Troy’un ayrıldığı eşi Sally (Jillian Bell) çocuklarının trans kimliğini kabul etmedikten sonra Montana kırsalında yaşamlarını anlatıyor.

The World to Come

1850’li yıllarda New York’un Schoharie bölgesinde yaşayan ve mutsuz evlilikler yaşayan iki çiftçi eşi kadının aşk hikayesini anlatan film, Venice ve Sundance gibi festivallerde boy göstermeye devam ediyor.

Wojnarowic

Bu World of Wonder belgeseliyle, gay sanatçı ve aktivist David Wojnarowicz’in zihninde bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Bir Chris McKim belgeseli olan bu çalışma, vizyona 2020 yılında DOC NYC’de girdi. Wojnarowicz birden çok yeteneğe sahip New Yorklu bir performans sanatçısıydı ve 1992 yılında AIDS nedeniyle hayatını kaybetti. Kendisi ayrıca oldukça aktif bir LGBTİ+ ve HIV aktivistiydi.

The Sound of Identity

Bu Shout! Studios belgeselinin odağında, Amerika’nın ilk kez bir operada baş sanatçı olmuş açık kimlikli trans kadın baritonu olan Lucia Lucas var. Ayrıca belgeselin yönetmen koltuğunda James Kicklighter oturuyor.

I Carry You With Me

Gerçek bir hikayeden esinlenmiş bu film, Iván (Armando Espitia) ve Gerardo (Christian Vázquez) çiftinin uzun soluklu ilişkilerinin, Iván’ın şef olma hayali için New York’a taşınması ile nasıl sınandığını anlatıyor.

No Ordinary Man

1989’da hayatını kaybeden trans jazz müzisyeni olan Billy Tiptonun hikayesi, Aisling Chin-Yee ve Chase Joynt imzalı bu belgesel ile beyaz perdeye taşınıyor.

Ailey

Hayatını 1989 yılında kaybeden efsanevi öncü Alvin Ailey, Amerika’da büyük bir dans şirketi kuran ilk Afrikan-Amerikalılardandı. The Alvin Ailey American Dance Theater ve Ailey Okulu onun hatırasını taşımaya devam ediyor. Jamila Wignot’un yönetmeni olduğu ve Ailey’in hikayesini anlatan bu belgesel vizyona 2021 Sundance Film Festivalinde giriyor.

The Capote Tapes

Ebs Burnough’ın yönetmeni olduğu ve ünlü eşcinsel yazar Truman Capote’un hayatını anlatan bu belgesel, The Paris Review’un kurucularından olan George Plimpton tarafından yapılan röportajların ses kayıtlarını gün yüzüne çıkarıyor. Bu röportajlar, yazar 1984 yılında karaciğer rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybettikten sonra Capote’un aile ve arkadaşları ile yapılmış.

Everybody’s Talking About Jamie

Ergenlik çağında eşcinsel bir çocuk drag queen olmak istiyorsa ne mi yapmalı? Aynı isimle sahne almış bir İngiliz müzikal hiti olan bu eser, beyaz perdeye Jamie Max’in (Max Harwood) hikayesini anlatmaya geliyor. Max’in lise balosunda renkli kimliğini göstermek istemesiyle okulda yaşadığı zorlukları anlatan bu film, gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. Amazon Studios tarafından yayınlanacak bu filmin yönetmeni ise Jonathan Butterell.

My Name Is Pauli Murray

Oscar-adayı olmuş RBG yönetmenleri Julie Cohen ve Betsy West projesi olan bu belgesel, 1985’de hayatını kaybeden Anna Pauline “Pauli” Murray hakkında. Murray aynı zamanda avukat, rahip ve feminist olduğu için zamanında oldukça ilginç karşılanmıştı.

Eternals

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk eşcinsel çifti ve eşcinsel öpüşme sahnesi bu Chloé Zhao tarafından yönetilen aksiyon-macera filminde hayata geçiyor. Bahsi geçen çift ise kozmik güçlere sahip süper kahraman Phastos (Brian Tyree Henry) ve eşi (Haaz Sleiman).

Beauty

Andrew Dosunmu yönetmenliği ve Lena White yazarlığı ile hayata geçirilen proje, yıldız oyuncular Gracie Marie Bradley’ın karakteri ve en yakın “butch” arkadaşıyla aşk yaşayan yeni şarkıcı Jasmine’in (Aleyse Shannon) hikayelerini anlatıyor.

Bendetta

17.yy’da İtalya’da yaşanmış gerçek bir hikayeden esinlenmiş bu dramanın yönetmeni Paul Verhoeven. Film lezbiyen bir katolik rahibesi Benedetta Carlini’nin (Virginie Efira), 

Bartolomea (Daphne Patakia) isimli başka bir rahibeyle ilgili gördüğü erotik rüyaları ve ikisi arasındaki gizli ilişkiyi anlatıyor.

Flee

Bu amimasyon filmi (yönetmenliğini Jonas Poher Rasmussen’in yaptığı), küçük bir çocukken tek başıma Afganistan’dan Danimarka’ya kaçan eşcinsel bir çocuğun gerçek hikayesini anlatıyor. Uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşıyla evlenmek üzereyken, geçmişi hakkında ortaya çıkan şeyler hayatını oldukça karıştırıyor. Flee, 2021 Sundance Film Festival’da yayına girdi.

Little Richard: I Am Everything

Lisa Cortés tarafından yönetilen bu belgesel, 2020’de hayatını kaybeden açık kimlikli eşcinsel rock öncüsü Little Richard hakkında. Film ayrıca sanatçının aile ve arkadaşlarının katılımıyla oluşturulmuş ve Oscar-adayı Dee Rees (Mudbound) prodüktörlerinden biri.

Ma Belle, My Beauty

Bir drama düşünün. 

Bertie (Idella Johnson) ve Lane (Hannah Pepper-Cunningham), Fred (Lucien Guignard) ile çok eşli bir ilişkinin içindeydiler, Lane bu ikiliyi aniden ve haber vermeden terk etmeden önce tabi. Bertie ve Fred evlendikten sonra bir gün Lane, güney Fransa’da, ikiliyi gizli bir buluşmaya gelerek şaşırtıyor. Yazar ve yönetmenliğini Marion Hill’in yaptığı film 2021 Sundance Film Festival’da seyircisiyle buluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.