.  

2022’de İzleyeceğimiz 27 Yeni LGBTİ+ Filmi

2022 daha yeni başlamış olsa da kuir sinema açısından oldukça umut verici bir yıl. Sarsıcı dramalar, romantik komediler, ünlü isimlerin biyografik filmleri, surrealist korku filmleri ve hatta kuir bir ikonun belgeselinin de içinde olduğu 27 filme kısaca göz atıyoruz.

1- The last Thing Mary Saw

 

1842’te geçen ve başrollerini Isabelle Fuhrman, Stefanie Scott ve Rory Culkin’in yaptığı korku filmi din baskısı ve gizli kalmış tutkuları konu alıyor.

 

2- Catch The Fair One

Gerçek hayatta da boksçu olan Kali Reis, filmde kız kardeşinin kaçırılmasından sorumlu tuttuğu seks tacirlerinden intikam almak için bir göreve atılıyor.

3- The Fallout

Jenna Ortega’nın canlandırdığı depresyonla mücadele eden kuir öğrenci Vada Cavell’ın okuluna ateş açılıyor. Sınıf arkadaşlarından Mia Reed (Maddie Ziegler) ve Quinton Hasland’a (Niles Fitch) karşı romantik ilgisi olan Vada, okula yapılan saldırı sırasında bu ikiliyle tuvalete saklanıyor.

4- Great Freedom

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da geçen film hapiste geçiyor. Eşcinsel olduğu için daha önce birkaç kez hapse atılan Hans Hoffmann’ın (Franz Rogowski) hücre arkadaşıyla yakın bir ilişkisi var ve cinayet suçundan müebbet yiyor. 2021 Cannes Film Festivalinde ödül alan yapım 4 Mart’ta sinemalarda.

5- Everything Everywhere All At Once

Bu bilimkurgu yapımında Michelle Yeo çoklu evrenleri aşarak dünyayı kurtarmakla yükümlü yaşlı bir göçmeni canlandırıyor.

6- Bros

Başrolünü ve senaryo yazarlığını Billy Eichner’ın yaptığı kuir romantik komedi yapımı, izlenecekler listemizin en üst sırasında yer almalı. Film hakkında henüz çok detay paylaşılmamış olsa da oyuncu kadrosu Bowen Yang, Ts Madison, Guillermo Diaz ve Luke Macfarlane gibi Eichner’ın filmde ilgisini çeken kuir oyuncularla dolu.

7- Nope

Jordan Peele’nin son korku yapımı hakkında henüz pek bir bilgi olmasa da oyuncu kadrosundaki Keke Palmer ve Barbie Ferreira gibi kuir oyuncularla şimdi mutlaka izleyecekleriniz arasında.  

8- Am I OK?

Yönetmenliğini lezbiyen çift Tig Notaro ve Stephanie Allynne’in yaptığı filmde One ve Lucy (Dakota Johnson ve Sonoya Mizuno) adında iki en yakın arkadaş hayatlarını değiştirecek kararlar alıyor. Biri yurt dışına taşınıyor öteki de eşcinsel olarak açılıyor.

9- Beauty

Lena Waithe tarafından yazılan Netflix yapımında piyasaya yeni çıkan bir şarkıcı maskülen bir lezbiyen olan en yakın arkadaşıyla romantik bir ilişkiye başlıyor.

10- Benediction

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de geçen filmde şair ve asker olan Siegfried Sassoon’un savaşa karşı bakış açısı, cinsel yönelimlerini bilen bir kadınla olan evliliği ve besteci ve oyuncu olan Ivor Novello ile inişli çıkışlı ilişkisi anlatılıyor.

11- Dope Queens

San Francisco’nun ünlü Tenderloin’inde (dünyanın ilk trans şehri) geçen romantik yapımda Goldie (Alexandra Grey), Blake (Pierson Fode) ve Angel (Trace Lysette) adında üç arkadaşın geçirdiği çılgın bir gece anlatılıyor.

12- Fire Island

Başrollerini Joel Kim Booster ve Bowen Yang’in yaptığı komedide iki arkadaş eğlenceli bir haftasonu için “Fire Island”a gidiyorlar.

13- Framing Agnes

Trans tarihindeki önemli bir olayı gün yüzüne çıkarmak için gerçek ve kurgu olayları harmanlayan yapımda trans bir grup 1950’lerde bir cinsiyet kliniğinde bir dosya buluyorlar ve belgede adı geçen ve “dürüstlük ve haklara erişebilme” seçenekleri arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılan trans kadının hakkını arıyorlar.

14- Girl Picture

Sundance Film Festivalinde ön tanıtımını yapan filmde Emma, Mimmi ve Rönkkö adındaki üç arkadaşın cinsellik ve zevk kavramlarını keşfini izleyeceğiz.

15- Hellraiser

Popüler yapımın daha kuir bir şekilde tekrardan ele alındığı yapımın yönetmenliğini Clive Barker yapıyor. Cenobiteların liderini trans oyuncu Jamie Clayton oynuyor, izlemek için sabırsızlanıyoruz.

16- The History Of Sound

Başrollerini Paul Mescal ve Josh O’Connor’ın paylaştığı yapımda Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları kasabadaki insanların seslerini, hayatlarını ve müziklerini kaydeden iki erkeğin hikayesi anlatılıyor.

17- Love In Color

Başrollerini Auli’i Cravalho ve Rowan Blanchard’ın paylaştığı kuir yapımda aynı atletizm takımında olan ikilinin aşkı anlatılıyor.

18- Marte Um (Mars One)

Brezilya’da geçen filmde ülkenin başına sağcı görüşte birinin geldiği sırada kızları lezbiyen olan işçi sınıfı bir ailenin yaşam mücadelesi anlatılıyor.

19- The last Chapter

2021 Venedik Uluslararası film Festivali’nde Queer Lion Ödülü’nü kazanan yapımda 63 yaşındaki baskın Bernard Guyonnet emekli olduktan sonra onun itaatkar genç aşkı İtalyan film yapımcısı Gianluce Matarrese arasındaki aşk konu alınıyor.

20- My Fake Boyfriend

Yönetmen koltuğunda Rose Troche’nin oturduğu yapımın başrollerini Keiynan Londsdale ve Dylan Sprouse paylaşıyor. Eski sevgilisinden kurtulmak için internet üzerinden erkek arkadaş bulan oyuncu hayatının gerçek aşkını bulmuş oluyor. Filmin ne zaman çıkacağı hakkında bir bilgi henüz yok. 

21- My Policeman

Harry Styles ve Emma Corrin arasındaki yasak aşkı anlatan Bethan Roberts’ın 2012 romanından alınan film 1950’lerin İngiltere’sinde geçiyor.

22- Potato Dreams Of America

Eşcinsel yazar ve yönetmen Wes Hurley’in hayatını konu alan yapımda Hurley’in Rusya’dan Amerika’ya gidişi ve annesinin burada kendisinden çok daha yaşlı biriyle evlenmesi anlatılıyor.

23- See You Then

Eski sevgililer yıllar sonra tekrardan bir araya geliyor ve ikiliden biri cinsiyet değiştirmiş..

24- Terrorizers

Taiwan, Taipei’de geçen psikolojik yapımda kıskançlık ve şiddet içeren bir aşk dörtgeni konu alınıyor.

25- To Kill The Beast

Arjantin’de geçen yapımda geceleri bir yaratığın insanları öldürdüğüne dair söylentiler dolaşan küçük bir kasaba’da otel işleten teyzesinin yanına taşınan 17 yaşındaki Emilia’nın hikayesi anlatılıyor.

26- What If?

Yönetmen koltuğunda Billy Porter’ın oturduğu filmde yaşanmış bir olay konu alınıyor. Genç bir çocuk Reddit’te sınıfındaki trans kıza duyduğu ilgi ile ilgili paylaşımlar yapıyor ve bütün internet çocuğu kıza açılması için teşvik ediyor.

27- We’re All Going To The World’s Fair

Trans film yapımcısı Jane Schoenbrun tarafından çekilen surrealist korku filminde Casey adında, bütün gününü internette geçiren genç bir kızın gizemli bir korku oyununa bulaşması konu alınıyor. Oyun ilerledikçe gerçeklik ve sanal dünya arasındaki perde yavaş yavaş kalkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.