fbpx   .  

2023 WorldPride’a Ev Sahipliği Yapacak Ülke Oyların %60’ını Alan Sidney Oldu!

Bu sene pop kraliçesi Madonna’nın da katılımıyla gerçekleşen New York WorldPride’ın ardından, Sidney’in 2023’te LGBT kutlamalarına ev sahipliği yapma hakkını kazandığı açıklandı.

Karar, InterPride’ın Atina’daki yıllık genel kurul toplantısında oyların %60’ının Sidney’e, %36’sının Montreal ve Kanada’ya, %3’ünün Houston, Texas’a verilmesiyle alındı.

 

 

Sidney, güney yarımkürede WorldPride etkinliğine ev sahipliği yapacak ilk şehir olacak. İşin güzel yanı da şu: WorldPride, şehrin zaten ünlü olan ‘Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras’ kutlamalarıyla da aynı zamana denk gelecek.

Turizm Bakanı Stuart Ayres’a göre, etkinliğin Sidney’e bir milyondan fazla ziyaretçi çekeceği ve ekonomiye 664 milyon dolar katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

Ayres, “Sidney, muhteşem limanıyla, lezzetli yiyecek içecekleriyle, birinci sınıf taşımacılığıyla ve çeşitliliği kutlamasıyla bilinen gururlu bir geçmişe sahip kozmopolit bir şehir.” Dedi.

“Bu küresel etkinlik, hiç şüphesiz Avustralya’nın küresel şehrine ait olmalıydı.”

‘Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras’ kutlamalarının eş başkanı Giovanni Campolo-Arcidiaco alınan kararı kutladı ve LGBTlerin karşılaştığı zorlukları vurgulamak için ellerine geçen bu büyük fırsatı kullanacaklarına dair söz verdi.

“WorldPride’ın burada yapılacak olması, bölgedeki LGBTleri kutlamanın yanı sıra karşılaştıkları benzersiz zorluklara da ışık tutabileceğiz demektir.”

Bu yılki WorldPride kutlamaları, modern LGBT hakları hareketini başlatan Stonewall İsyanlarından bu yana geçen 50 yılı onurlandırmak için New York’ta yapıldı.

Kutlamalar daha önce, Roma (2000), Kudüs (2006), Londra (2012), Toronto (2014) ve Madrid (2017) gibi şehirlerde gerçekleşmişti.

2021’de WorldPride, tarihte ilk defa aynı zamanda iki ülkede ve iki şehirde gerçekleşecek. Danimarka’da Kopenhag, İsveç’te de Malmö bu büyük kutlamalara ev sahipliği yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.