fbpx   .  

CMBYN’in Yazarı: İki Heteroseksüel Oyuncunun LGBT Karakterlerini Canlandırmasını Tartışan ‘Dar Görüşlü’ İnsanlardan Bıktım!

Call Me By Your Name’in yazarı André Aciman, eşcinsel karakterleri heteroseksüel oyuncuların canlandırmasını tartışmanın ‘dar görüşlü’ insanlar için olduğunu düşünüyor.

 

Aciman’ın romanı Call Me By Your Name, ilk olarak 2007’de yayımlanmıştı. Daha sonra 2017 yılında James Ivory tarafından yazılan ve Luca Guadagnino tarafından yönetilen film, Akademi Ödülü’ne (Oscar) aday oldu.

 

Filmde iki eşcinsel âşık rolünde oynayan Timothée Chalamet (Elio) ve Armie Hammer (Oliver), gerçek hayatta eşcinsel değil.

The Independent ile yaptığı röportajında Aciman’a eşcinsel rolünün, heteroseksüel oyuncular tarafından oynanmasının ne kadar doğru olduğu sorulduğunda soruyu savuşturdu ve bunu bir oyuncunun bakire rolünde oynaması için bakire olmak zorunda olmasına benzetti.

“Bu konuyu dar görüşlü insanların tartışmasına bırakıyorum. Bıktım artık.”

“Konuya muhteşem bir metaforla yaklaştım zaten: İsa ile ilgili bir film çekecek olursan annesi için mutlaka bakire birine mi rolü vermen gerekir?”

Eşcinsel rollerinde heteroseksüel aktörlerin rol almasının yanı sıra film, farklı konularda da eleştirilmişti.

Aciman “Eşcinsellere karşı şiddet uygulanmasıyla ilgili bilindik konulara girmek istemedim. Bu, iki heteroseksüel ergen arasında yaşanabileceği gibi, güzel bir aşk hikâyesi.” Dedi.

Bununla birlikte, filmde iki eşcinsel karakter olmasa (ilk başta planladığı gibi) filmin aynı başarıyı yakalayamamış olacağına inandığını da ekledi.

“Hikâyeyi tamamen farklı bir şekle soktum ve bunun için oldukça memnunum. İnsanların kendini beklenmedik durumlarda bulması hakkında yazmayı seviyorum. Genç bir kızla erkeğin aşkını yazmak çok sıradan olurdu mesela. Ancak kendinden büyük ve aynı cinsiyetten birine tutulmuş, karşısında birçok psikolojik engel bulunan bir ergen hakkında yazmak daha ilgi çekici.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.