İçerisinde Lezbiyen ve Biseksüel Karakterlerin Yer Aldığı 11 Yeni Dizi

 İçerisinde Lezbiyen ve Biseksüel Karakterlerin Yer Aldığı 11 Yeni Dizi
Digiqole ad

Vida, Killing Eve ve She-Ra and the Princesses of Power gibi dizilerin yeni sezonlarıyla bu ilkbaharda lezbiyen, biseksüel ve kuir karakterleri sık sık ekranlarda gördük. Ayrıca bu dizilere ek olarak izleyebileceğiniz birçok kuir TV dizisi bulunmakta. İşte içerisinde yeni lezbiyen ve biseksüel karakterler bulunduran 11 dizi:

1. Mrs. America

Feminizmin yükselişini ve ABD’deki eşit hak yasasının hazırlanışına giden süreci ünlü aktivist Phyllis Schlafly’nin gözünden anlatan mini dizi, kadın hareketinin, siyaset ve kültür dünyasını nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Kendisini hayatı boyunca ev kadını bir aktivist olarak tanıtan Phyllis Schlafly, kürtajın yasallaşması ve eşcinsel haklarının sağlanması gibi kampanyalarda uzun yıllar boyunca mücadele etmiştir.

2. Run

İki heteroseksüel birey, uzun yıllar süren ilişkileri boyunca birçok farklı olayı atlatmayı başarmıştır. Sonunda ikili, lezbiyen taksidermist Laurel Halliday (Phoebe Waller-Bridge) ve yine eşcinsel olan yerel polis Babe Cloud (Tamara Podemski) ile tanışır.

3. Never Have I Ever

Never Have I Ever, birinci nesil Hindistan göçmeni Amerikalı modern bir genç kızın yaşamını anlatıyor. Mindy Kaling’in kendi çocukluğundan esinlenen Never Have I Ever, yetişkinliğe geçiş konulu bir komedi dizisi. Dizinin ana karakterinin en yakın iki arkadaşından biri (Fabiola) ise eşcinsel. 

4. Hollywood

7 bölümlük bu mini dizi, Hollywood’da oyuncu ve yönetmen olmayı amaçlayan insanların hikâyesini anlatıyor. Her karakterin Hollywood’un yaldızlı perdesinin arkasında neler yaşadığına tanık olacağımız dizi, aynı zamanda dönemin ırk, cinsiyet ve cinsellik üzerindeki haksız sistemlerine ve önyargılarına da ışık tutacak. Dizide Oscar ödülü kazanan ilk siyahi kadın Hattie McDaniel’in biseksüel olduğunu görüyoruz.

5. Betty

HBO’nun yeni dizisi Betty, New York’ta erkek dünyasında kaykay yapan havalı bir grup kızı konu alıyor. “Rüya gibi bir sinematografiye” sahip olduğu söylenilen bu dizide bol bol kuir karakterler yer alıyor.

6. Hightown

Ulusal Deniz ve Balıkçılık Hizmetleri’nde çalışan bir görevli kıyıya vuran bir ceset bulur. Polisler kendisini davanın yakınında istemeseler bile cinayeti çözmeye kararlı bir şekilde araştırmaya koyulur. Dizideki en çok sevdiğimiz şey de şu: Princetown’da gizem dolu bir atmosferde geçen bu dizinin ana karakteri lezbiyen.

7. Homecoming 2. Sezon

Dizi, devlete bağlı çalışan gizli bir kurum olan Homecoming’te geçiyor. Heidi Bergman, askerlerin sivil hayata geri dönme aşamasında onlara psikolojik yardımda bulunan bu kurumda çalışmaktadır ancak işi bırakır. Aradan dört yıl geçer. Heidi dört yıllık süreçte annesiyle birlikte başka bir şehre taşınmış; burada yepyeni bir hayat kurmuştur. İkinci sezon Janelle Monae’nin canlandırdığı yeni ana karakterle birlikte açılır ve karakter bir nehrin ortasında sandalda uyanır. Karakterin eşcinsel olduğu daha ilk bölümden anlaşılır niteliktedir.

8. Snowpiercer

Snowpiercer, insanlığın büyük bölümünün yok olduğu; geriye kalanların ise Snowpiercer adlı bir lokomotifte yaşamlarını sürdürebildiği bir düzende geçiyor. Dünya buz kütlesine dönüştükten sonra oluşturulan bu devasa tren, birbirinden adaletsiz ve zorlu yaşam koşullarına ev sahipliği yapacaktır. Şimdiye kadar ise Zarah Ferami (Sheila Vand) karakterinin biseksüel olduğu öğrendik. 

9. Defending Jacob

William Landay’in aynı adlı çok satan romanından uyarlanan Defending Jacob, 14 yaşındaki oğlunun bir cinayetle suçlanmasının ardından davayı soruşturmaya başlayan savcı Andy Barber’ın öyküsünü takip ediyor. Ülkenin en saygın savcılarından biri olan Andy Barber, hayatının en zorlu davası ile karşı karşıyadır. Dizide Cherry Jones’un canlandırdığı karakterin lezbiyen ve hatta evli olduğunu ilerleyen bölümlerde öğreniyoruz.

10. Dead To Me 2. Sezon

Dead to Me, konu olarak Christina Applegate’in canlandırdığı Jen karakterini takip ediyor. Cinayete kurban giden kocasının yasını tutmaya devam eden Jen, öfke sorunlarıyla boğuşmakta ve tuhaf mizahıyla çevresindekilere zor anlar yaşatmaktadır. Ancak özgür ruhlu bir adamla tanışması, hayatını kökünden değiştirecektir. Dead To Me’nin ikinci sezonunda, biseksüel oyuncu Natalie Morales’in canlandırdığı şefe karşı Judy bir şeyler hissetmeye başlayınca, karakterin aslında kuir olduğunu öğreniyoruz.

11. Unorthodox

Brooklynli Yahudi ve Esty isimli bir kadın, görücü usulü evliliğinden kaçıp Berlin’e gelir. Burada bir grup müzisyen ona evlerini açar. Ancak geçmişi onu burada da bulur. Esty’nin annesinin ailesini terk ettiğini, Berlin’e taşındığını ve aslında lezbiyen olduğunu öğreniyoruz! Her ne kadar kendisi ana karakter olmasa da nasıl bir mücadele verdiğini ve ne tür bir ilişkinin içerisinde olduğunu görebiliyoruz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

47 Paylaşımlar
Paylaş47
Tweetle
Paylaş
Pin