Tayland, Eşcinsel Birlikteliklerini Tanıyan İlk Güneydoğu Asya Ülkesi Olabilir!

 Tayland, Eşcinsel Birlikteliklerini Tanıyan İlk Güneydoğu Asya Ülkesi Olabilir!
Digiqole ad

Evlilik eşitliğine sıcak bakmasa da Tayland, eşcinsel birlikteliklere izin veren ilk ülke olabilir. Bakanlar kurulu onaylı yasa tasarısı, parlamentoya gidiyor.

Bloomberg’e göre yasa tasarısı, evlilik eşitliğini tam olarak desteklemese de evlat edinme, miras, finansal birleşim gibi konularda eşcinsel çiftlere izin tanıyacak.

Yasa tasarısının parlamentodan geçişi ile Tayland, eşçinsel birlikteliklere izin veren ikinci Asya ülkesi konumuna gelebilecek. (İlk Asya ülkesi 2019’da Tayvan oldu.)

Yasa tasarısı, eşcinsel birliktelikleri evlilik olarak görmese de Reuters’a konuşan Birleşmiş Milletler destekli Rainbow Sky Derneği Başkanı Kittinan Daramadhaj, etiketlerin önemli olmadığını, önemli olanın içerik olduğunu söyledi.

Tayland, cinsiyet değişimini yasallaştırmadığı için bu yasa tasarısı sadece trans olmayan bireyler arasında eşcinsel evliliklere izin veriyor.

New York temelli trans model ajansı kurucusu ve Taylandlı transseksüel bir kadın olan Peche Di şu açıklamada bulundu:

“Bu konu, bizim açımızdan umut vaat ediyor çünkü sevdiğimiz kişiyle evlenme ve aile kurma hakkımızı en sonunda elde ettik.”

Bloomberg’e konuşan Tayland Hükümet Sözcüsü Rachada Dhnadirek, bu adımın Tayland adına herkes için eşitlik yaratması ve eşcinsel çiftlerin aile kurma konusunda haklarının güvence altında olması açısından önemli olduğunu ifade etti.

Ülkedeki LGBTİ+ kültürüne yönelik 2014 tarihli raporda UNDP ve USAID araştırmacıları, Tayland’da yer alan Tourism Authority’nin, Tayland’ı gay cenneti olarak lanse ederken hala toplumda cinsellik tartışmalarının bir tabu olduğunu ve okullarda cinsiyete yönelik eğitimin kısıtlı olduğunu belirterek bugünün Tayland’ında hala tutarsızlıklar yaşandığını söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

86 Paylaşımlar
Paylaş86
Tweetle
Paylaş
Pin