Yeni Xbox Oyunu, Oynanabilen İlk Trans Karakteriyle Tarih Yazdı!

 Yeni Xbox Oyunu, Oynanabilen İlk Trans Karakteriyle Tarih Yazdı!
Digiqole ad

Yeni bir Xbox ve bilgisayar oyunu, oynanabilen trans karakteriyle tarih yazmaya hazırlanıyor. 

Tell Me Why, Dontnod Entertainment tarafından yapılan üç kısımlık bir oyun. Oyunun geliştiricileri, trans toplumunun günlük yaşamda nelerle karşılaştıklarını dürüst bir şekilde oyunculara sunacak. Aktivistler, oyunun geliştiricilerini kutladı ve genelde oyundaki karakterlerin cinsel kimliklerinin göz ardı edildiğini belirtti.

Oyunun ana karakteri Tyler Ronan, transseksüel oyuncu August Black tarafından seslendirilecek. Tyler ve kız kardeşi Alyson, çocukluklarını geçirdiği evi satmaya hazırlandığı için Alaska’ya dönecek. Aynı zamanda kardeşler oldukça telepatik.

İkili, geçmişte yaşanan olayların farkına varır. Fakat ikisi de olayları farklı şekilde hatırlar. Bu süreçte oyuncu, yaptığı seçimlerle oyuna yön verir. 

Oyunun geliştiricileri, Tyler’ı transseksüel bir karakter yaptıkları için çeşitli eleştirilere maruz kaldı. Geliştiriciler, nefretin ne kadar zararlı olabileceğini oyunla gösterdiklerini söyledi.

GLAAD’ın transseksüel temsilciliği direktörü Nick Adams, Los Angeles Times’a verdiği demeçte,

“Bence, oyunun iyi yanı Tyler’ın trans olduğu gerçeğinden çekinmemesi ve bunun, kendisini nasıl etkilediğini göstermesi. Diğer insanların ona verdiği tepkiyle nasıl bir denge kurduğunu görmek çok hoş. Tyler’ın transseksüel bir erkek olmasına dair çeşitli düşünceler ve görüşler var ama asıl hikaye bu değil. Bence, Tyler’ın transseksüelliğini görmezden gelmemek ve bu durumu onun hayatını etkiliyormuş gibi odak noktası haline getirmemek, Tell Me Why’ın yaptığı en iyi şeylerden biri.” Dedi.

Adams, “Tyler, kusurları olan bir insan. Ama transseksüel olduğu için değil, insan olduğu için kusurları var,” diye ekledi.

“Bence oyun, bu karakteri biraz daha karmaşık hale getirdiği için daha ilginç. Bazen transseksüel hikayeleri çok düz olabilir fakat bu oyunda bu durum kesinlikle geçerli değil.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin