fbpx   .  

40 Profesyonel Atlet, Sporda Transfobiye Karşı Açık Mektup İmzaladı

Açık mektup Megan Rapinoe, Sue Bird, Chris Mosier, Devin Ibanez ve CeCe Telfer gibi LGBTİ+ yıldızları tarafından imzalandı. Çok sayıda profesyonel sporcu, trans kadın ve kız çocuklarının kadın sporlarından men edilmesine karşı çıkan bir mektup imzaladı.

‘2023 Sporda Kadın ve Kız Çocuklarının Korunması Yasası’ (HR734) Florida Cumhuriyetçi Gregory Steube tarafından sunuldu. Tasarı, transseksüel kızların ve kadınların “kadınlara ve kız çocuklarına yönelik” sporlara katılmalarının federal düzeyde yasaklanmasını öngörüyor.

Açık mektup, Athlete Ally tarafından organize edildi ve toplam 40 sporcu tarafından imzalandı.

 

Mektupta, “her bir çocuğun sporun hayat kurtaran gücüne erişebilmesi gerektiği” belirtiliyor.

Mektup, “Transseksüel ve intersekslerin insan hakları saldırı altındadır” diye devam ediyor. “Eğer bu yasa tasarısı kabul edilirse, ülkenin dört bir yanındaki trans ve interseks kız çocukları ve kadınlar kenarda oturmak zorunda kalacaklar.”

 

Ayrıca, okul sporlarında kimin oynayıp kimin oynayamayacağının polis tarafından belirlenmesinin cisgender kızları da spor yapmaktan caydıracağını belirtiyorlar.

Athlete Ally, ayrıca bu ek engellerin çocukların “önemli zihinsel ve fiziksel sağlık faydalarına” erişimini engelleyeceğini belirtiyor.

Sonuç olarak, bu tasarının “spor yapan kadınları korumadığını” belirtiyorlar.

Milletvekillerini, dikkatlerini eşitliği gerçekten geliştirecek politikalara vermeye teşvik ediyorlar. İmzacılar “eşit ücret, istismar ve kötü muameleye son verilmesi… ve beyaz olmayan kız çocukları ile engelli kız çocukları için erişim ve eşitlik eksikliğinden” bahsediyorlar.

Ayrıca ekliyorlar: “En büyük umudumuz, transseksüel ve interseks çocukların H.R. 734’ün yasalaştırmaya çalıştığı izolasyon, dışlanma ve ötekileştirmeyi asla hissetmek zorunda kalmamalarıdır.”

“İçinde bulunduğumuz an, transseksüel gençler için gerçekten bir krizdir.”

Sporsa trans yasağına karşı mücadele devam ediyor. Daha geçen ay Dünya Atletizm Federasyonu, trans kadınların elit kadın yarışmalarında yarışmasını yasakladığını duyurdu. İnsan Hakları Kampanyası’na göre, “2023 yılında LGBTİ+ karşıtı yasa tasarılarının 190’dan fazlası özellikle trans bireylerin haklarını kısıtlayacaktır.”

İnsan Hakları Kampanyası Başkanı Kelley Robinson da şunları paylaştı “Transseksüel sporculara karşı ayrımcılık yapmak yanlıştır ve federal yasaların ihlalidir. Her öğrenci onurlu ve saygılı muamele görmeyi hak eder. Buna istisnasız her yaştan ve her spor dalından transseksüel kızlar da dahildir.”

Robinson ayrıca şunları ekledi: “İçinde bulunduğumuz an trans gençler için gerçekten bir krizdir – ve hükümetin her kademesindeki seçilmiş liderleri çocuklarımız için daha fazla mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.