fbpx   .  

Dünyanın 1 Numaralı YouTuber’ı Transseksüel Arkadaşı İçin Ayağa Kalktı!

Youtube kanalında 146 milyon abonesi bulunan dünyanın 1 numaralı YouTuber’ı MrBeast, hormon replasman tedavisine başlamasının ardından uzun süredir birlikte çalıştığı arkadaşını savundu. İkili 2012’den beri birlikte içerik üretiyor.

MrBeast, nam-ı diğer Jimmy Donaldson, Twitter’da, “Tüm bu transfobi beni kızdırmaya başladı. O benim lanet olası arkadaşım.” Dedi.

Donaldson’ın MrBeast markası, toplam 236 milyon aboneye ulaşan beş YouTube kanalının yanı sıra, son derece popüler bir sanal burger zinciri ve Z kuşağını hedefleyen bir atıştırmalık serisi gibi girişimlerin yanında, Fortnite ile Epic Games’in “MrBeast’s Extreme Survival Challenge” gibi ortaklıklardan oluşan geniş bir imparatorluk.

 

Aynı zamanda okyanus temizliği ve ağaç dikimi gibi çevre sorunlarıyla ilgilenen çok sayıda hayır kurumunu da yönetiyor.

Ocak ayında, 24 yaşındaki Donaldson, 1.000 görme engelli kişinin göz ameliyatı için ödeme yaptı ve geçen hafta Time dergisinin En Etkili 100 Kişisinden biri seçildi.

Şimdi ise yakın arkadaşı ve uzun zamandır birlikte içerik ürettiği Chris Tyson, sadece hayatını özgün bir şekilde yaşadığı için saldırı altında.

Bu ayın başlarında, kendini cinsiyet uyumsuz olarak tanımlayan ve herhangi bir zamir kullanan 26 yaşındaki Tyson, hormon replasman tedavisine başladığını açıkladı.

Tyson 16 yaşındayken yakın arkadaşlarına biseksüel olduğunu açıklamış, 2020’de de bunu kamuoyuna duyurmuştu; geçen ay da bir yıl önce eşinden ayrıldığını doğrulamıştı.

Bir dizi tweet atan Tyson şunları söyledi: “Bir 1. dünya ülkesinde genç insanların hayat kurtaran cinsiyet onaylayıcı sağlık hizmeti almak için atlamak zorunda oldukları engeller benim için çılgınca. Bırakın insanlar kendi bedenleri hakkında bilinçli kararlar alsınlar.”

Tartışma, YouTuber SunnyV2’nin Tyson’ın geçiş süreci ve Donaldson’ın işine etkisiyle ilgili videosunda önyargıyla körüklendi: “Chris Tyson’ın durumu MrBeast’in markası için tam bir felakete dönüşebilir.”

Dokuz dakikalık video, Tyson’ın geçişini hem ailesine hem de MrBeast markasına ihanet olarak tasvir ederek uğursuz bir şekilde altı milyon izlenme sayısına ulaştı.

Olumsuz hava Donaldson’ın tepki vermesine yol açtı.

MrBeast Perşembe günü Twitter’da, “Evet, bu saçma olmaya başladı. Chris benim ‘kabusum’ değil, o benim lanet olası arkadaşım ve her şey yolunda. Tüm bu transfobi beni sinirlendirmeye başladı.”

Donaldson’ın tweet’ine verilen tepkiler de Tyson’ınkine verilen tepkiler kadar karışıktı ve hemen hemen herkes yardımcı sunucunun son derece kişisel kararına ve söylediklerine saygı duydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.