7 Muhteşem Asya-Amerikan LGBT Filmi

 7 Muhteşem Asya-Amerikan LGBT Filmi
Digiqole ad

Quentin Lee imzalı Asyalı bir eşcinsel erkeği anlatan Ethan Mao’nun 15. yılı şerefine güzel bir Asya-Amerikan LGBT filmleri listesi hazırlayalım dedik.

Ethan Mao, homofobik babası tarafından zorbalık gören, bedenini satmak zorunda kalan ve hayatı arapsaçına dönen Jun Hee Lee’yi anlatıyor

Çıktığı zamanlarda Asyalı-Amerikalı bir LGBT bireyi anlatan tek film olması sebebiyle film, ayrı bir önem taşıyor.

Ethan Mao kadar olmasa da sizler için seçtiğimiz 7 film, birbirinden muhteşem hikayeler barındırıyor.

Licensed to Kill (1997)

Arthur Dong imzalı belgesel, 1970’lerdeki gay nefretini inceliyot. Dong’un bu çalışması geçmişten günümüze ışık tutuyor.

Fruit Fly (2009)

2006’da Colma: The Musical ile ilk ödülünü kazanan yapımcı H.P. Mendoza, bu müzikalde San Francisco’nun Castro bölgesini anlatıyor. Yapım, yeni taşındığı mahallede ilk arkadaşlıklarını gay ve lezbiyenlerle kuran Bethesda’nın (L.A. Renigen) hikayesini anlatıyor.

In the Family (2011)

Teksas doğumlu Patrick Wang’in yönettiği ve başrolünde yer aldığı film, Çinli-Amerikalı eşcinsel bir erkeğin (Joey) çocuğu için verdiği mücadelesini anlatıyor. Joey, araba kazasında ölen partnerinin biyolojik çocuğunun velayetini almaya çalışıyor.

White Frog (2012)

White Frog, Quentin Lee, BD Wong, Tyler Posey, ve Joan Chen’in yer aldığı bir drama. Asperger Sendromlu 15 yaşındaki bir genç, yakın zamanda kaybettiği ağabeyinin gay olduğunu öğreniyor. Sonrasında hikayesini anlamak için araştırdıkça, olaylar gelişiyor.

Pit Stop (2013)

Malezyalı yönetmen Yen Tan imzalı film iki Teksaslı gay çiftin gizli ve duygusal ilişkisini anlatıyor. Sundance Film Festivali’nin özel davetlilerinden olan yapımı izlerken duygulanmamak mümkün değil.

Baby Steps (2015)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Tayvanlı-Amerikalı yönetmen Barney Cheng’in üstlendiği film, Tayvanlı bir aileyi anlatıyor. Anne Grace, oğlunun gay olduğunu ve taşıyıcı annelik ile evlat sahibi olmak istediğini öğrenince olaylar gelişiyor.

Spa Night (2016)

Andrew Ahn’a, Sundance Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü kazandıran film, Los Angeles’ta yaşayan David’in açılma hikayesini anlatıyor. David Amerikalı ve Koreli kimliklerinin arasında sıkışmışken, bir de cinselliğini keşfetmeye çalışıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin