Trans Dostu Bir Toplum Yaratmak İçin 7 Öneri

 Trans Dostu Bir Toplum Yaratmak İçin 7 Öneri
Digiqole ad

Trans topluluğu her geçen gün daha da görünür hale geliyor – hakettiği gibi. Fakat bu, toplumdaki transfobinin bittiği anlamını taşımıyor.

Herkesin daha trans dostu bir toplum yaratmak için yapabileceği şeyler, atabileceği adımlar var ve bunlardan bazılarını sizin için derledik.

İsmine saygı duyun

Bu sadece translarla alakalı değil – insanlara hitap ederken onların tercih ettiği doğrultuda hareket etmelisiniz. Fakat translar bu konuda daha hassas. Eğer karşınızdaki kişinin geride bırakmaya çalıştığı bir isim, lakap veya başka bir hitap şekli varsa lütfen sınırlara saygı gösterin.

Dilinize dikkat edin

Cinsel yönelim nedir, cinsel kimlik nedir, kuir nedir, ikili sistem ne ifade eder… Bunları bilin. Farkında olmadan kullanacağınız ifadeler karşı tarafı incitebilir. Bilmiyorsanız bir dostunuzdan rica edin ve size anlatsın. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp!

Empati kurun

Trans bireyler şiddete en çok maruz kalan azınlık gruplarından bir tanesi. Cinayet, saldırı ve ayrımcılık yetmezmiş gibi aynı zamanda intihar oranlarının da çok yüksek olduğunu hatırlatalım. Yani buradan anlamanız gereken: trans olmak kolay değil. Bir trans ile veya bir trans hakkında konuşurken ifadelerinizi iyi seçmelisiniz ve her zamankinden fazla empati kurmalısınız.

Trans dostlarınızı dışlamayın

Açıklamaya ihtiyaç duymayan bir öneri. Kimseyi olduğu kişi olarak yaşamaya çalıştığı için dışlamayın – buna hakkınız yok.

Transları fetiş malzemesi yapmayın

Trans olsun olmasın herkesin renkli bir seks ve fantezi dünyası olabilir ama bu da demek değil ki translar sadece fetiş konusu. Translar seks objesi değil.

Kendinizi ve çevrenizi eğitin

Tolerans ve farkındalık el ele giden iki konsept. Birbirimizi anlamak, germemek, sevmek için aslında tek ihtiyacımız olan bir parça farkındalık. Farkındalık herkese anlık bir aydınlanma ve merak ile gelmeyebilir. Bazen birilerinin yol göstermesi ve rehberlik etmesi gerekir. Eğer o biri, arkadaş çevreniz için siz iseniz sorumluluk almaktan çekinmeyin. Etrafınızdakileri bilinçlendirin.

Maddi gücünüz varsa bağışta bulunun

Türkiye’de pek yaygın olmasa da, dünya üzerinde transların hayatlarını kolaylaştırmak için canla başla çalışan bir sürü LGBT örgütü var ve bu organizasyonlar gönüllülerin desteği sayesinde devamlılıklarını koruyabiliyorlar. Unutmayın, birlikten kuvvet doğar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin