AB, 26 Üye Ülkesine ve Polonya’da Yükselen LGBTİ+ Nefretine Karşı Tarihi Planını Yürürlüğe Sokuyor

 AB, 26 Üye Ülkesine ve Polonya’da Yükselen LGBTİ+ Nefretine Karşı Tarihi Planını Yürürlüğe Sokuyor
Digiqole ad

Polonya’da yükselen homofobik retoriğe karşın AB LGBTİ+ ayrımcılığını bitirmek için tarihi planını açıkladı.

Avrupa Komisyonu’nun LGBTİ+ Avrupalıların hala maruz kaldıkları eşitsizliklere karşı birtakım eylemlere geçecek.

Plan, AB suçlarının homofobik nefret söylemlerini de içermesini, LGBTİ+ meselelerinin daha fazla göz önünde bulundurulması ve üye 27 ülkenin aynı cinsiyetten ebeveynleri yasal olarak tanımasını da içeriyor.

Komisyonun başkan yardımcısı Vera Jourova,

‘Bu ideolojiyle ilgili değil. Bu kadın olmak ya da erkek olmakla ilgili değil. Bu sevgiyle ilgili. Bu strateji kimseye karşı değil. Kimseyi sıkıntıya sokmuyor. Bu kimsenin ayrımcılığa maruz kalmaması ve güvenlikle ilgili,’ dedi.

Komisyon eşitlik yönünde bazı adımlar atılsa da 2019 yılında yapılan bir Avrupa Temel Haklar anketine göre LGBTİ+ bireylerin %43’ünün ayrımcılığa maruz kaldığını hissettiğine de dikkat çekti.

Korona virüs karantinalarının bazı gençleri şiddete maruz kalabilecekleri ve depresyonla anksiyete yaşayabilecekleri yerlerde kalmaya zorlayarak işleri daha da kötüleştirdiği düşünülüyor.

Her ne kadar strateji doğrudan Polonya’dan bahsetmese de eşitlik delegesi Helena Dalli ülkenin ekstrem LGBTİ+ karşıtı politikalarının AB’nin temel değerlerine karşı olduğunu söyledi.

Dalli perşembe günü yaptığı açıklamada şunları söyledi,

‘Bugün AB kendisini çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda verdiği savaşta takip edilecek bir örnek olarak görüyor. Eşitlik ve ayrımcılık karşıtlığı AB’nin temel değerlerinden ve haklarından. Bu AB’deki herkesin cinsel kimliklerini ve yönelimlerini şiddet ya da ayrımcılıktan korkmamaları ve güvende hissetmeleri anlamına geliyor.’

‘Hala LGBTİ+ların tamamen kabul edilmelerinden uzaktayız.’

Eşitlik stratejileri olmayan üye ülkeler, vatandaşlarına uygun bir tanesini benimsemek zorunda. Komisyon 2023’te ilerlemelerini gözden geçirecek.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Paylaşımlar
Paylaş27
Tweetle
Paylaş
Pin