Call Of Duty Serisine Non-Binary Seçeneği Eklendi

 Call Of Duty Serisine Non-Binary Seçeneği Eklendi
Digiqole ad

Kapsayıcılığa bayılıyoruz!

Popüler oyun serisi Call of Duty cinsiyet seçenekleri arasına non-binary kategorisini de ekleyerek LGBTİ+ kapsayıcılığına yönelik bir adım attı.

Yeni özellik Call of Duty: Black Ops- Cold War kampanyasının bir parçası.

Cinsiyetle beraber, oyuncular isimlerini, ten renklerini ve köken hikayelerini de seçebiliyorlar.

Raven Software’den Dan Vondrak yakın tarihli bir röportajında yeni cinsiyet seçeneğinden bahsetmiş ve ‘Bizim için önemliydi, karakter yaratma sistemine başladığımızda- dediğim gibi ben 80’lerde büyüdüm ve oyun oynamaya o yıllarda başladım. O zamanlar böyle derin karakter yaratma sistemleri yoktu. Her şeyi kafanızdan uydurmak zorundaydınız. Amaçlarımızdan biri de 80’lerdeki bu her şeyin kafanızda olduğu kafa yapısına tekrar ulaşmak,’ dedi.

Call of Duty’nin bu sürümü için Vondrak oyunculara ve hayal güçlerine daha fazla özgürlük ve çeşitlilik sunmak istemiş.

‘Konu cinsiyete gelince de aynı şey ortaya atıldı. Neden bunu gizli bırakamıyoruz? Bunu yapmamamız için bir sebep yok.’

‘Zaten değiştirecektik, o yüzden başka zamirleri kullanmak da gayet kolay oldu. Karar vermenin önemli olduğu anlardan biriydi.’

Bu çığır açan kapsayıcılık hamlesinden önce 9.7 milyar dolarlık seri, oynanamayan karakterlerinin cinsellik tartışmaları ve ihtilaflı söylem ‘sorma, söyleme’ye gönderme yapmalarıyla tepki çekmişti.

Oyun oynayanların geliştiricileri ‘sosyal adalet savaşçısı’ olmakla ve ‘eşcinsel gündemini’ teşvik etmekle suçlamasıyla oyun dünyası da LGBTİ+ temsiline karşı kendi payına düşen tepkiyi göstermişti.

Yakın zamanda piyasaya çıkan Naughty Dog’s The Last Of Us 2, sızıntıların hayranların bir karakterin transseksüel olduğunu düşünmesine yol açmasının ardından, negatif yorumlar ve hatta ‘boykotlarla’ karşılaşmıştı.

Ama bu inanılmaz yeni özelliğin karşılaştığı tüm negatif tepkilere rağmen, bazı LGBTİ+ oyuncular bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Paylaşımlar
Paylaş16
Tweetle
Paylaş
Pin