Netflix’in Yeni Kuir Hiti Queen’s Gambit 22 Gündür 1 Numara!

 Netflix’in Yeni Kuir Hiti Queen’s Gambit 22 Gündür 1 Numara!
Digiqole ad

Dizi, hikaye anlatımına hizmet eden birden çok kuir karaktere ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 22 gündür Netflix’te bir numara olan The Queen’s Gambit, sene başındaki Tiger King’in rekoruna yaklaşıyor. Anya Taylor-Joy ‘ın yetim satranç dehası Beth Harmon’ı canlandırdığı diziyle ilgili bir internet araması, dizinin satranca yaklaşımı, stili ve özellikle de Taylor-Joy ve melankolik anne Alma’yı canlandıran Can You Ever Forgive Me’nin yönetmeni Marielle Heller’ın performanslarıyla ilgili düzinelerce makaleyi önünüze getiriyor.

Eğer Queen’s Gambit’in 6. Bölümünü izlemediyseniz, yazının devamı dizinin sürpriz gelişmelerini ele verebilir.

Dizi aynı zamanda Netflix’in bu sonbaharki kadın kuir baş karakterli ikinci hit dizisi. Ayrıca Beth sevdiği tek erkeğin onu derinden ama platonikçe seven eşcinsel bir erkek olduğunu söylüyor. Rekabet, bağımlılık, satrancın sonsuz güzelliği ve erkeklerin hükmettiği bir dünyada kadın olmakla ilgili olan dizi, aynı zamanda oldukça kuir.

Eylülde çıkan Ratched, Sarah Paulson’ın oynadığı Mildred ve Cynthia Nixon’ın oynadığı Gwendolyn’i kuir ilişkisine odaklanırken, Beth’in bir kadınla olan münasebeti altıncı bölümde göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. Ama bu, Beth’in Rus dünya şampiyonu Vasily Borgov (Marcin Dorocinski)’ye ikinci kez yenilmesine, ardından da önce yıkıcı bir düşüşe ardındansa ona inanılmaz başarı getiren yükselişine sebep olan katalizör.

Walter Trevis’in 1983 tarihli romanına dayanan dizide bu an o kadar önemli ki, dizi Beth’i eğlence dolu bir gecenin ardından Paris’te bir otel odasında muhtemelen hala sarhoş şekilde gördüğümüz bir sahnenin parçalarıyla başlıyor. Kızarmış gözleriyle Borgov’la olan maçı için dışarı çıkarken, yatakta yatan birine bakıyor. Kamera açısından darmadağınık koyu saçlı bir kafa görünüyor. Sonraysa, The Queen’s Gambit’in ilk bölümü Beth’in çocukluğundan ve bir satranç dehası olma hikayesinden başlıyor. Gelecek birkaç bölüm boyunca izleyiciler yataktakinin kim olduğunu görmüyor.

‘Adjournment’ (Erteleme) isimli 6. Bölümde Beth New York’ta eskiden ABD şampiyonu ve rakibi olan sevgilisi Benny’yle (Thomas Brodie-Sangster) yoğun bir çalışmaya başlıyor. Benny bir grup arkadaşını simultane oyunlarla Beth’e meydan okumak için davet ediyor. Beth Benny ve iki erkek arkadaşını satrançta yeniyor, ama onun asıl dikkatini çeken canının sıkıldığı belli olan, şık Fransız model Cleo (Millie Brady). Bölümün devamında Beth otel odasında oyununa çalışırken Cleo Beth’i bir şeyler içmeye davet ediyor. Önce reddetse de Beth daha sonra barda Cleo’ya katılıyor ve kendi flört ve geri çekilme oyunlarını oynuyorlar.

Cleo Beth’e ‘Sevişmeyi sever misin?’ diye soruyor. Pastis kokteyli ve sigaralarla ilgili konuşmalarının devamında Beth Paris’te yaşamaktan bahsedip, onu kendi memleketi Kentucky’de tutan hiçbir şey olmadığını söylüyor.

‘İhtimaller sonsuz,’ diyor.

Cleo’ysa, Cleo ve kendisinin arasında hissedilebilen enerjiden bahsettiğini düşünen Beth’e ‘Bu ihtimallerden biri sana bakıyor,’ diyor. Sonraysa, odanın öteki tarafındaki birkaç erkeği işaret ediyor.

Beth’se erkeklerin kendisine baktıklarını reddedip, ‘Sana bakıyorlar,’ diyor.

Beth’in hayatının en önemli maçına geç kaldığı ertesi sabaha atlıyoruz. Bağımlısı olduğu haplardan iki tane atıp küçük bir içki şişesini kafasına dikerken, yatağa bir bakış atıyor. Beth hızla odadan çıkıyor ve kamera yatakta dönen Cleo’ya yöneliyor. Kısacık bir an ve bir bakıma o dönemki lezbiyen ya da biseksüel kadınları genç kızları yoldan çıkarttığı klişesini besliyor. Ama Beth arzularına karşı bir acıma duymuyor. Bunun yerine Borgov’la olan maçına odaklanıyor.

Dizinin bir sonraki bölümünde, Borgov’a yenilmesinin ardından kendini yok etmek üzere olan Beth, Allan Scott ve Scott Frank, Rus şampiyon da dahil olmak üzere dünyanın en iyi oyuncularıyla karşılaşmak için Moskova’dadırlar. Burada sevdiğini söylediği tek erkek olan Townes’ın ona destek vermesi ve Borgov’la maçını planlamasına yardım etmesi Beth’in moralini yükseltir. İkilinin yeniden buluşması yıllar önce gerçekleşmiş bir olayı anarak başlar. Townes Beth’i yerel bir Kentucky gazetesi için fotoğraflamak için otel odasına çağırdığında içeri Townes’ın erkek sevgilisi girer ve bu durum Beth’in ona karşı hislerini karmaşıklaştırır. Moskova’daysa Townes özür diler.

‘Bana kızdığını biliyorum. Sana her şeyi anlatmalıydım. Kafamın karışık olduğunu kabul ediyorum. Sen gerçekten önemlisin. Ama ikimiz için istediğim şey arkadaş olmamız. Ve sen benim kalbimi kırdın.’

Satranç gerçekten de The Queen’s Gambit’in temel taşı, ama birden fazla pişman duymayan kuir karakterle, dizi aynı zamanda Netflix’in son kuir hiti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin