fbpx   .  

AB, Macaristan’ın LGBTİ+ Karşıtı Yasasına Karşı Harekete Geçti!

Macaristan, LGBTİ+ içeriğinin 18 yaşından küçüklere gösterilmesini yasaklayan yasayı çıkardıktan bir ay sonra, Avrupa Birliği buna karşı yasal işlem başlatıyor.

Yasa ilk olarak, yasayı cinsel yönelimin, cinselliğin çocuklara nasıl öğretildiğiyle ilgili olduğunu savunan Viktor Orbán liderliğindeki Macaristan’ın iktidardaki Fidesz partisi tarafından tanıtıldı.

 

AB liderleri daha önce yasayı kınamıştı, ancak bu ayrımcı yasaya karşı ilk kez doğrudan eylemde bulunuluyor.

“Avrupa, toplumumuzun bazı bölümlerinin damgalanmasına asla izin vermeyecek”

AB politikacıları yaptıkları açıklamada, resmi bir mektupla başlayan ve Macaristan’a yanıt vermesi için iki aylık bir süre veren iki süreci başlatacaklarını söylediler.

AB, yasanın ifade ve bilgi özgürlüğünün yanı sıra hizmet sağlama ve mal dolaşımı özgürlüğüne de aykırı olduğunu savunuyor. AB ayrıca, Macaristan’da bir çocuk kitabının yayıncısını “geleneksel cinsiyet rollerinden sapan davranışları” tasvir eden bir sorumluluk reddi eklemeye zorlamasının, Haksız Ticari Uygulamalar Direktifine aykırı olduğunu da savunuyor.

AB ayrıca, “LGBTİ+ ideolojiden arındırılmış bölgeler” ve bunların da ayrımcı olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi talebi üzerine “işbirliği eksikliği” hakkında Polonya’yla da iletişime geçiyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada,

“Avrupa, toplumumuzun bazı kesimlerinin damgalanmasına asla izin vermeyecektir: Sevdikleri için, yaşları, etnik kökenleri, siyasi görüşleri veya dini inançları nedeniyle olsun, olmasın.”

CNN’den Luke McGee ayrıca Polonya’daki yetkililerle konuştuğunu ve kendisine “Polonya’da ‘LGBTİ+’siz bölge’ olmadığını” söylediğini söyledi.

Macar kanunu, çocukları pedofiliden korumak için mevcut bir kanunun güncellendiğine tanık oldu, ancak 18 yaş altı LGBTİ+ içeriğiyle ilgili değişiklikler de eklendi. Yasa, LGBTİ+ yaşamının reşit olmayanlara olumlu bir şekilde temsil edilmesini etkin bir şekilde yasaklıyor.

Ülkenin Devlet Başkanı Viktor Orbán, AB’nin yasa üzerinde herhangi bir şey yapması yönündeki baskısını LGBTİ+ aktivistlerin çocuklarının anaokullarına ve okullarına girmesine izin vermeyeceklerini” söyleyerek şimdiye kadar reddetti ve bunun bir sorun olmadığını söyledi.

Yasanın yaygın şekilde kınanmasına rağmen, Macaristan bir miktar destek gördü. Bir AB zirvesinde Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nausėda, diğer AB liderlerinin yorum yapması için “doğru olduğunu düşünmediğini” söyleyerek Macaristan’ı destekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.