fbpx   .  

Taliban Kontrolündeki Afganistan’da Eşcinsel Bir Erkek 3 Metrelik Duvarın Altında Kalarak İnfaz Edilecek!

Bir Taliban yargıcı, Afganistan’ın İslamcı grup tarafından kontrol edilen bölgelerinde eşcinsel seks yapan erkeklerin üzerine 3 metrelik duvarların yıkılacağını söyledi.

Bir Alman gazetesine verdiği yeni röportajda Gül Rahim, Taliban’ın şeriat kanunu yorumuna göre eşcinsel seks için alternatif infaz biçiminin “taşlama” olacağını iddia etti.

 

 

Afganistan’ın merkezindeki Taliban kontrolündeki bir bölgede yakın zamanda gerçekleştirilen röportaj dün Bild tarafından yayınlandı.

“Eşcinseller için sadece iki ceza olabilir”

Rahim,

“Eşcinseller için sadece iki ceza olabilir: ya taşlama ya da üzerine düşecek bir duvarın altında durmalı. Duvar 2,5 ila 3 metre yüksekliğinde olmalıdır.”

Röportajın başka bir yerinde, 38 yaşındaki kadın, başkanlığını yaptığı yakın tarihli bir davayı detaylandırmadan önce, kadınların yalnızca izinle evlerinden çıkmalarına izin verileceğini söyledi.

“Bir adam bir eve girdi ve altın bir yüzük çaldı. Verdiğim ceza elini kesmekti.”

“Sonra yüzüğün sahibine hırsızın bacağının kesilmesini de isteyip istemediğini sordum – çünkü sadece yüzüğü çalmakla kalmadı, eve de girdi. Böylece iki suç işledi. Ancak ev sahibi sadece elin kesilmesini istedi.”

İslamcı bir milis olan Taliban 1994’te kuruldu. 1996’dan 2001’e kadar, Şeriat kanununun katı bir versiyonunu uyguladığı Afganistan’ın yaklaşık %66’sında gücü elinde tuttu. 2001’de ABD liderliğindeki güçler tarafından iktidardan uzaklaştırıldı, ancak ülkenin büyük bölgelerini ana şehirlerden uzakta kontrol etmeye devam ediyor.

Bu ayın başlarında ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin güçlerini 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekeceğini söyledi ve “Afganistan’da savaşa bir nesil daha göndermeyeceğim” dedi.

Taliban yetkilileri geçen hafta Afgan topraklarının %85 kontrolünü ele geçirdiklerini söyledi; Afgan hükümeti iddiayı yalanladı.

Röportajı gerçekleştiren gazeteci Paul Ronzheimer.

Eşcinsel cinsel ilişki tüm Afganistan’da yasa dışı ve ölüm cezası ile cezalandırılabilir.

Bununla birlikte, Uluslararası Af Örgütü’ne göre, 2020’de ülkenin hükümet kontrolündeki bölgelerinde bilinen hiçbir infaz yoktu, bunun yerine ölüm cezalarının hafifletilmesi veya affı vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.