ABD Yüce Mahkemesi Karar Verdi: Bundan Böyle İş Yerlerinde LGBT’lere Yapılan Ayrımcılıklar Suç Sayılacak!

 ABD Yüce Mahkemesi Karar Verdi: Bundan Böyle İş Yerlerinde LGBT’lere Yapılan Ayrımcılıklar Suç Sayılacak!
Digiqole ad

Geçtiğimiz senenin sonlarında gerçekleşen bazı davaların ardından ABD Yüksek Mahkemesi, LGBT işçilerini koruma amaçlı federal yasaları yürürlüğe koydu. 

Karar, 3’e karşı 6 oyla alındı ve oturumun sonunda açıklandı. Hakim Neil Gorsuch ve John Roberts, liberal hakimlere katılarak çoğunluğu oluşturdu. Samuel Alito, Benn Kavanaugh ve Clarence Thomas, diğer hakimlerle aynı görüşte olmadı.

Gorsouch, 

“Bir tüzüğün açık terimleri bize bir cevap veriyorsa ve yazılı olmayan düşünceler tüzüğün tam tersini ileri sürüyorsa bu, tartışmaya açık değildir, yazılı olan yasadır ve yasanın kapsadığı herkes yasadan faydalanabilir.” Dedi.

Alınan karara göre haklar, 1964 Medeni Haklar Yasası’nda (The Civil Rights Act of 1964) zaten bulunuyordu.

Karar alınmadan önce duruşmaya LGBT bireylerin iş yerlerinde ayrımcılığa uğramasıyla ilgili bazı bireyler ve iş yerleri alındı. Bunların arasında bazıları çalışanlarını cinsel yönelimiyle dışladığı için suçlanırken bazıları da trans çalışanları işten çıkarmasıyla suçlandı. Duruşmanın merkezinde 59 yaşında mayıs ayında vefat eden Aimee Stephens vardı. Ayrıca beklenen yasaların ayrı ayrı çıkabileceğine dair beklentiler bulunuyordu.

Stephens, Out ile yaptığı bir röportajında şunları söyledi,

“Trans olduğum için işten atıldığımda, yaşadığım olayın trans bireylerin insan haklarıyla ilgili Yüksek Mahkeme’de tartışılan ilk olaylardan biri olacağına dair hiç beklentim yoktu. İstediğim ya da beklediğim şey bu değildi. İyi olduğum, yaklaşık olarak otuz yılımı geçireceğim, aile kurmamda ve aileme destek olmamda bana yeterince yardımcı olacağını düşündüğüm işime devam etmek istedim.”

Karar, Trump’ın geçtiğimiz günlerde zorla yürürlüğe soktuğu LGBT karşıtı kararından sonra alındı. Trump’ın kararı kuir ve trans bireylerin sağlık sigortaları tarafından ayrımcılığa uğramasını yasal hale getiriyordu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

77 Paylaşımlar
Paylaş77
Tweetle
Paylaş
Pin