fbpx   .  

ABD’de Eşcinsel Evliliği Anayasaya Sokma Tartışması

Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel evliliğe karşı çıkan gruplar Başkent Washington’da bir gösteri düzenledi. Önümüzdeki Salı günü Anayasa Mahkemesi’nde, eşcinsel evliliğin anayasal bir hak olarak tüm ülkede yasal olarak kabul görmesi veya her eyaletin kendi kanununu çıkarması gerektiğine karar vermek için ilk duruşma gerçekleşecek.

Eylemciler böyle bir kararın mahkemenin yetkisinde olmadığını savunuyor:

“İncilde evliliğin bir kadın ile bir erkek arasında olduğu yazıyor ve Anayasa Mahkemesi’in de bunu yeniden tanımlamak ve hatta bunun hakkında tartışmak gibi bir yetkisi yok. Bu anayasada yer alacak, onların karar vereceği bir durum değil.”

 

Çoğunluğunu muhafazakar gruplar ve kilise üyelerinin oluşturduğu yüzlerce protestocu, evlilikle ve aile hayatıyla ilgili inançlarına saygısızlık yapıldığı görüşünde:

“Papa Françis’in dediği gibi, evlilik hayatı çok güzel, bu hayatı ve çocukları korumalıyız.”

Ülkede 50 eyaletten 37’si eşcinsel evliliği yasallaştırmışken,çoğunluğu güneyde olan 13 eyalette ise yasadışı durumda.

Euronews Washington muhabiri Stefan Grobe, Anayasa Mahkemesi’nin ülkenin çoğunluğunun kararıyla aynı doğrultuda karar vereceğini tahmin ettiğini belirtiyor:

“Geleneksel evlilik savunucuları belki de çoktan kaybedilmiş bir davayı savunuyor. Ülkedeki birçok mahkemeyle birlikte Amerikalıların büyük bir çoğunluğu eşcinsel evliliği onaylıyor. Anayasa Mahkemesi’nin de aynı yönde karar alması bekleniyor.”

Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.