Araştırma Haberler

ABD’deki LGBT Topluluğunun Büyük Bir Kısmı Kadınlardan Oluşuyor

GMag
Yazar: GMag

Son yıllarda medyanın gösterdiğinin aksine, LGBT topluluğu bir hayli çeşitli.

UCLA Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Williams Institute’nin araştırmasına göre, ABD’nin %4.9’u kendisini LGBT olarak tanımlıyor. Bu oran yaklaşık olarak 18 milyon kişiye denk geliyor. Bunların %58’inin kadın olduğu belirtiliyor. %29’luk bir kesim çocuk sahibi ve %42’lik bir kesim de farklı etnik gruplara aidiyet belirtiyor. 

Çalışmada yer alan bir başka bilgi de, LGBT topluluğunun yaş ortalaması nüfusun geri kalanına kıyasla daha düşük. ABD’nin LGBT olmayan vatandaşlarının yaş ortalaması 47.9 iken, LGBT vatandaşları için bu sayı 37.3.

Araştırmayı yapan enstitünün yetkililerinden Kerith Conron konuyu böyle yorumladı:

“Gençler kendilerini LGBT olarak tanımlamaya daha eğilimli. Kendilerine tanımaya daha açık bir çağda yetişiyorlar ve bazı duyguları bastırmak yerine açıklamayı tercih ediyorlar.”

Kendini LGBT olarak tanımlayanların %21’i Latin, %12’si siyahi, %2’si Asyalı, %1’i Kızılderili, %1’i Hawaii yerlisi ve %5’i melez. Buradaki çeşitliliğin de, LGBT olmayan nüfustaki çeşitliliğe kıyasla daha fazla olduğu belirtiliyor.

Nüfusun geri kalanına kıyasla, LGBT vatandaşların ekonomik koşulları daha kötü. İşsizlik oranları LGBT olmayanlar ile karşılaştırıldığı zaman işsizlik oranı %4 daha fazla, sigortalı olanların oranı %3 daha az ve gıda temininde zorlananların sayısı %12 daha fazla. Ayrıca, yıllık geliri 24,000 doların altında olan kuirlerin oranı, kuir olmayan bireylere kıyasla %7 daha fazla. Söz konusu rakam, ABD’de geçinmek için oldukça düşük bir miktar. 

Eğitimdeki oranlarda ise büyük bir farklılık gözükmüyor. LGBT ve LGBT olmayan vatandaşların lise bitirme oranı %41’e %39, üniversite bitirme oranı %30’a %29 ve yüksek lisans yapma oranı ise %13’e %14.

Araştırmada ayrıca ABD’nin yerleşim yerleri LGBT nüfuslarına göre sıralandı. Washington, D.C, %9.8 ile listenin ilk sırasında yer aldı. Ardından %5.6 ile Oregon, %5.5 ile Nevada ve %5.4 ile Massachusetts geldi. En düşük LGBT nüfusa sahip yerin ise %2.7 ile North Dakota olduğu belirtildi. 

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin