ABD’li Trans Model, Tayland Uluslararası Güzellik Yarışması’nı Kazandı

 ABD’li Trans Model, Tayland Uluslararası Güzellik Yarışması’nı Kazandı

Nomen est Omen: Mit Jazell Barbie Royale hat erstmals eine schwarze Kandidatin den Titel als schönste Transgender-Frau der Welt geholt.

Digiqole ad

Amerikalı trans Jazell Barbie Royale, Tayland’da her yıl düzenlenen Uluslararası Güzellik Yarışması’nın bu yılki kazananı oldu.

Royale, güzellik tacını 8 Mart’ta Taylandlı Kanwara Kaewijn ve Çinli Yaya’dan aldı. 

15 yıldır düzenlenen yarışmanın ilk siyahi galibi olan Royale’nin birinciliği ayrı bir anlam taşıyor. 

Crown moment Miss International Queen 2019 cr. Miss International Queen Pageant

ภูษภัช บ้านเครื่องศิราภรณ์ นครสวรรค์ paylaştı: 8 Mart 2019 Cuma

Aynı zamanda topluluk elçisi ve HIV aktivisti olan Royale, zaferinin başkalarına ilham olmasını ümit ettiğini dile getirdi. Floridalı güzellik kraliçesi AFP’ye verdiği röportajda HIV konusuna da değinmeden geçmedi. 

“HIV ile yaşayan fakat tedavi olmayan bir sürü insan var.”

Trump hükümetinin translar konusundaki tutumunu da eleştiren Royale, ABD başkanını “sonraki dönem aday olmamaya” davet etti. 

“Yarışmayı kazananlara bakıyorum, bana benzeyen kimse yok. Yarışmaya katılanlara bakıyorum, bana benzeyen kimse yok. Fakat dışarıda bana benzeyen bir çok trans var biliyorum. Umarım bu, birilerine ilham olur.”

Yarışma öncesinde yapılan bir görüşmede, yarışmayı kazanması durumunda ne yapmak istediği sorulan Royale’nin cevabı bu olmuştu:

“Translar hakkında farkındalık sahibi olmayan insanları eğitmek istiyorum. Bizim güzelliğimizi, entelektüel yanımızı, yetenekli olduğumuzu, kısacası bizi görmelerini sağlamak istiyorum.”

Tayland belki de trans topluluğunun en aktif olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Başka bir trans kadın Pauline Ngarmpring, geçtiğimiz günlerde Tayland başbakanlığına adaylığını koyacağını açıklamıştı.

49 yaşında dönüşüm sürecine giren Ngarmpring, başbakan olma ihtimalini bir hayli düşük görse de adaylığının önemli olduğunu düşünüyor. 

“LGBTlerin daha çok temsil edilmesini sağlayacağım. Adaylığım sembolik fakat transların temsili açısından önemli olduğunu düşünüyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin