fbpx   .  

ABD’den LGBT Hakları İçin Özel Temsilci

ABD Dışişleri Bakanlığı, LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) haklarını korumak ve geliştirmek için ilk kez bir özel temsilci atadı.

Hollanda’da başkonsolosluk yapmış eşcinsel diplomat Randy Berry, ABD’nin LGBT’lerin İnsan Hakları Özel Temsilcisi olarak eşcinsel ilişkilerin yasaklandığı ülkeler de dâhil olmak tüm dünyada LGBT’lere yönelik ayrımcılık ve şiddeti azaltmak için çalışacak.

John Kerry’den LGBT hakları açıklaması

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmî bir açıklama yaparak eşitlik mücadelesinin henüz kazanılmadığını söyledi:

“LGBT’lerin insan haklarını korumak ve geliştirmek, insan haklarını küresel düzeyde ilerletmeye olan bağlılığımızın merkezinde yer alıyor; diplomasimizin kalbi ve vicdanı burada. İşte bu yüzden dünyanın her yerinde rızaya dayalı eşcinsel ilişkileri suç kabul eden yasaları kaldırmak için çalışıyoruz. Bu yüzden LGBT’lere yönelik şiddete süratle karşılık göstermek için kapasitemizi geliştiriyor; hükümetlerin, sivil toplumun ve özel sektörün Küresel Eşitlik Fonu aracılığıyla dünya çapında LGBT’lerin insan haklarını ilerletmeye yönelik programları desteklemesi için çalışıyoruz.”

 

ABD’nin ilk LGBT elçici Berry, Nepal’den Yeni Zelanda’ya, Uganda’dan Bangladeş’e, Mısır’dan Güney Afrika’ya farklı ülkelerde görev aldı.

Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.