fbpx   .  

İran’lı Eşcinsel Mültecilere Darp

LGBT haklarını savunan Kanada merkezli Iranian Queer Organization (IRQO) örgütü, üçüncü ülkelere iltica başvurusunda bulunmak üzere Türkiye’ye sığınan İranlı eşcinsellerin şiddete maruz kaldığını belirtti.

Örgütün, yurtdışındaki İranlı eşcinsellerin hakları için çalışan biriminde görevli olan Omid Parsa, 26 Ocak’ta iki İranlı’nın polis tarafından feci şekilde darp edildiğini aktardı. Parsa’ya göre, adlarının açıklanmasını istemeyen 30’lu yaşlardaki iki İranlı sığınmacı, sağlık sigortası hakkında bilgi almak üzere polise gitti. Ancak İranlılardan birinin, partner olduklarından bahsetmesi üzerine polis tarafından şiddete maruz kaldılar.

IRQO, Türkiye’de son dönemde İranlı eşcinsellere yönelik ‘düşmanlığın’ arttığını belirtti. Açıklamada, 4 Şubat tarihinde ise Türkiye’nin ilk kez İranlı bir trans bireyin sığınma başvurusunu reddettiği aktarıldı. Polisin trans bireyi sorguladığı, ancak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Konseyi’ne bildirmeden başvurunun reddedildiği iddia edildi.

 

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.