fbpx   .  

Açık Eşcinsel Ailelerin Çocukları Konuştu

Onlar iki babalı, iki anneli ailelerin içinde büyümüş yetişkinler. Çocukluk yıllarında anne ya da babaları kendilerine ‘eşcinsel olduklarını’ açıklamış ve açık eşcinsel bir aile ortamında büyümüşler. Bir fotoğraf projesinde bir araya geldiler ve eşcinsel anne-babanın çocuğu olarak büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlattılar.

GABRIELA_HERMANBir çocuk için anne veya babasının ona, eşcinsel olduğunu açıklaması nasıl bir histir? Gabriela Herman böyle bir şey yaşadığında 15 yaşındaydı ve kafası hayli karışmıştı. Şimdi ise bir yetişkin ve fotoğraf sanatçısı olarak kendi deneyimine benzer şeyler yaşayan diğer yetişkinleri dinleyip onların portrelerini çekiyor. İşte çocukken anne ya da babasının eşcinsel olduğunu öğrenen ve iki anneli, iki babalı ailelerde büyüyenlerin ağzından ‘eşcinsel çocuğu olmak’

escinsel-ailelerin-cocuklari-konustu MOSHE_ALPERTHope Steinman-Iacullo, iki babası tarafından New York’ta yetiştirildi.
“Başka aile yapılarının olduğunu biliyordum. Biyolojik ailem ve özellikle biyolojik annemi merak ediyordum ama kendi gelişimim açısından bakınca çok fazla acı çekmiş gibi hissetmiyorum.”

 

Moshe Alpert, iki annesi tarafından New York’un kuzeyinde şehir dışında yetiştirildi.
“Annelerimle hep çok yakın oldum ama tabii ki onlardan nefret ettiğim bir gençlik dönemim oldu.”

BABAM BİZE CİNSEL YÖNELİMİYLE İLGİLİ YALAN SÖYLEDİĞİ İÇİN ÜZÜLDÜK

Vanessa Keller, Virginia’da büyüdü. Babası ona açıldığında Vanessa 28 yaşındaydı.
“Kızkardeşim ve ben babamın cinsel yönelimiyle ilgili bize yalan söylendiği için çok üzgündük.”

MARK_SYNDERMark Synder, Pensilvanya’da büyüdü. Babası Mark üniversitedeyken açıldı.
“Başından beri babamın eşcinsel olduğuna dair bir düşüncem vardı. Eşcinsel olduğumun hep farkında olmam da yardımcı oldu. Bacak bacak üstüne attığında düzeltmesi gibi feminenliğini saklamak için yaptığı hareketler benim yaptıklarımla benzerdi.”

Kerry Culle, New Jersey’de büyüdü. Annesi açıldığında Kerry 11 yaşındaydı.
“Annemin nasıl bir kadınla evlenmek istediğinden bahsettiği bir konuşmamızı hatırlıyorum. Ben de küçükken en yakın arkadaşımla evlenmek istiyordum. O yüzden ‘Yani ben ve Sarah gibi mi?’ demiştim, o da ‘Hayır, sen ve Sarah gibi değil’ demişti.”

Zack Jones, New York’un kuzeyinde şehir dışında iki annesi tarafından yetiştirildi.
“Ailemdeki herkes evlatlıktı. İki annemle ilgili daha az sorunum vardı ama daha çok kendimi bulmakla ilgili sorunlarım oldu, ırk ve etnik kökenim gibi.”

Robin Marquis, iki anne ve iki babası tarafından New Mexico’da yetiştirildi.
“İki annem de diğer insanlara karşı hiç dikkatli değillerdi. O zamanlar iş ortağı anlamına gelecek ‘partner’ terimini kullanıyorlardı.”

Darnell Witt, iki annesi ve bir babası tarafından Menlo Park, California’da yetiştirildi.
“Etrafımın lezbiyenlerle dolu olduğunu kabullenmiştim ve bunun çok normal olduğunu düşünüyordum. Radyoda pop müzik dinlediğim silik bir anımda şarkıyı söyleyenin muhtemelen aynı cinsten birine söylediğini varsayıyordum.”

201507201412_G_ELIZAElizabeth Castellana, Boston’da büyüdü. Babası açıldığında Elizabeth üniversitedeydi.
“Bana ‘Kimliğimle yüzleşmemin vakti geldi’ dedi ve ben de ‘Eşcinsel misin?’ diye sordum. ‘Emin olacağım bir deneyimim henüz olmadı’ dedi. Sanırım ben de sonra ‘Baba, ben eşcinsel olduğundan oldukça eminim’ dedim.”

Aaron Sachs, Berkeley’de iki annesi ve yedi yaşından sonra da annesi ve yeni kocası tarafından yetiştirildi.
“Ben yedi yaşlarındayken annemler ayrıldı çünkü biyolojik annem bir adama âşık olmuştu. Ailemin farklı olduğunu biliyordum ama tuhaf bir farklılık değildi sadece farklı türde bir aileydi.”

Karen Nagy, Oregon’da büyüdü. Annesi açıldığında Karen 20’li yaşlarındaydı.
“New York’ta yaşamak beni daha kabullenici yapmıştı. Daha rahat konuşmamı sağlıyor. Büyüdüğüm yerde kimse eşcinsel değildi ve bunun hakkında konuşmuyordu. Ama burada, tanıştığın herkes eşcinsel, bunun hakkında konuşuyor ve bu mükemmel bir şey.”

Zach Wahls, iki annesi tarafından Iowa’da yetiştirildi.
“Ailemizi anlatan etkili kelime ‘LGBT’ değil, ‘aile’.”

Dori_KavanaughDori Kavanaugh, New Jersey’de büyüdü. Annesi açıldığında Dori sekiz yaşındaydı.
“Üniversiteden sonra yavaş yavaş annemle ilgili insanlara açılmaya başladım. Dört ya da beşinci görüşmenin konusu olmaktan ilk görüşmenin konusu haline geldi.”

Kaynak: Radikal (The Guardian)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.