fbpx   .  

Aktivistlerden Kanada’nın LGBT Dostu Bozuk Parasına Tepki!

Kanadalı LGBT aktivistler, yakında çıkacağı iddia edilen LGBT dostu Kanada parası haberinin palavra olduğunu iddia ediyor. 

Geçtiğimiz yıl, eşcinselliğin suç kapsamından çıkarılışının 50. yılı için Kanada’nın LGBT’ye özel bir para basma kararı aldığı belirtilmişti. 

 

Kanada merkezli aktivist gruplardan Anti-69, üzerinde 1969, 2019 ve “Eşitlik” ifadelerinin yer alacağı paranın 1 dolarlık bozuk paranın gerçeği yansıtmadığını söylüyor. LGBT tarihi uzmanlarından Tom Hooper da, eşcinselliğin suç kapsamından tam olarak çıkarılışının 1969 olarak kabul edilmesini yanlış buluyor. 

 

Hooper’ın verdiği bilgilere göre, 1969’daki yasa ile eşcinsellik sadece belli bir yaşın üzerindeki, belli bir grup erkek için suç kapsamından çıkartılmış.

Hooper, böyle bir durum için “Eşitlik” kelimesini kullanmanın doğru olmadığını belirtiyor.

Kuir yazar ve araştırmacı Gary Kinsman da Hooper’a destek veriyor.

“Eşcinsellik 1969 yılında yasallaşmadı. Yıldırma politikasının 1969’dan sonra da sistematik bir şekilde devam ettiği açıkça görülüyor.”

“Sadece 21 yaşın üstündeki erkekler için çıkartılmış bir yasa, sadece ‘özel anları’ suç kapsamından çıkartan bir yasa ne kadar eşitlikçi olabilir?”

Geçtiğimiz Aralık ayında açıklanan bozuk para haberi büyük bir heyecan yaratmış olsa da, henüz resmi tasarım açıklanmış değil. 

Kanadanın eski başbakanı Pierre Trudeau (Şu anki başkan Justin Trudeau’nun babası) döneminin LGBT dostu politikacıları arasında kabul ediliyor.  

Hatta eşcinselliğin suç kapsamından çıkartılması için 1967’de bizzat kendisinin hareket geçtiği belirtiliyor. Pierre Trudeau’nun, o dönemde kullandığı söylenen bazı ifadeler:

“Bence devletin kimsenin yatak odasında işi olmamalı. İki yetişkinin arasında ne yaşadığının anayasada yeri olmamalı. Halka açık yerler başka bir durum. İşin içine reşit olmayanlar dahil oluyorsa, bu da başka bir durum.”

Yine de 1969 reformlarının Kanada’daki LGBT bireylerin hayatını kolaylaştırmakta yeterli olmadığı belirtiliyor.

Öyle ki, “Sabun Operasyonu” olarak bilinen bir polis operasyonu ile, Toronto’daki umumi banyolara baskın düzenlenerek 250 kişi gözaltına alınıyor. Binlerce kişi protesto için sokaklara dökülüyor. Gözaltına alınanların bir kısmı tutuklanırken bir kısmı salınıyor.

Toronto Polis şefi Mark Saunder, geçmişte yaşanan bu olay için 2016 yılında resmi bir özür dilemişti. Bu özrü sonraki sene ise Kanada başkanı Justin Trudeau’nun, geçmişteki tüm anti-LGBT politikalar için dilediği özür takip etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.