Rus Hükümeti Yoganın ‘Gay Yapmadığına’ Karar Verdi!

 Rus Hükümeti Yoganın ‘Gay Yapmadığına’ Karar Verdi!
Digiqole ad

Yoga. Oldukça basit bir aktivite, fakat Rus hapishanelerinde ‘mahkumları gay yapacağı’ gerekçesiyle yakın zamana kadar yasaklıydı. Bu yasak, geçtiğimiz günlerde kalktı. 

İlk yoga derslerinin Butyrka Hapishanesi’nde ve duruşma öncesi gözaltında tutulan kadınlar koğuşunda düzenlendiği belirtiliyor. 

Yasağın arkasında Rus dinbilimci Alexander Dvorkin bulunuyordu. Dvorkin, yoganın kontrol edilemeyebilecek cinsel dürtüleri ve eşcinselliği tetikleyebileceği düşüncesini savunuyor. 

 Bu düşünceye katılan bir başka isim de milletvekili Elena Mizulina. Kendisinin (yukarıdaki fotoğrafta) bu düşüncelerin araştırmalar ile desteklenebileceğini düşündüğü belirtiliyor. 

Federal Hapishane Yönetimi yetkililerinden Valery Maximenko, Govorit Moskva adlı radyo kanalında katıldığı bir programda, kimsenin yoga veya nefes tekniğiyle eşcinsel olmadığını belirtti. 

“Öyle bir durum olsa bile, bir demokraside yaşıyoruz ve herkesin kendi yolunu seçme özgürlüğü var.”

Maximenko, eşcinselliğin bir suç olmadığını vurguladı. Rus hükümetinin “LGBT propagandasını yasaklayan” yasaları katı bir şekilde uyguladığı düşünülünce, yetkili bir isimden gelen bu açıklama ayrı bir anlam taşıyor. 

Maximenko yoga derslerinin mahkumlara pozitif etkisi olduğunu da ekledi. 

Dvorkin veya Mizulina’dan direkt olarak Maximenko’ya bir cevap gelmiş değil. Hatta Mizulina, sanki bu yasağa hiç destek vermemiş gibi konuşuyor.

Rus milletvekili, yasağı asla desteklemediğini sadece ‘din insanlarının endişelerinin gözardı edilmemesi gerektiğini’ söylediğini dile getiriyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin