Almanya İlk Trans Vekillerini Seçerek Tarih Yazdı

 Almanya İlk Trans Vekillerini Seçerek Tarih Yazdı
Digiqole ad

Bu yılki tarihi bir seçimde Almanya Federal Meclisi’ne ilk transseksüel milletvekilleri seçildi.

Ön sonuçlar, Almanya’nın merkez sol Sosyal Demokratlarına (SPD), Angela Merkel’in merkez sağ bloğu CDU/CSU karşısında zafer kazandırdı.

SPD’nin lideri Olaf Scholz’un Yeşiller ve liberallerle yeni bir koalisyon zamanının geldiğini iddia etmesiyle Merkel’in 16 yıllık iktidarı sona eriyor.

27 Eylül’de seçim yetkilileri tarafından açıklanan rakamlara göre, SPD oyların sırasıyla %25,9’una ulaşarak  %24,1’ine sahip CDU/CDU’yu az farkla geride bıraktı.

Yeşiller %14,6 ile üçüncü en büyük oy oranını alırken, onu %11,5 ile FDP izledi.

Her ikisi de Yeşiller üyesi olan Tessa Ganserer ve Nyke Slawik, ulusal bir seçimde parlamento sandalyelerini kazanan ilk trans kadınlar olarak tarihe geçti.

Ganserer, Reuters’e verdiği demeçte, “Yeşiller için değil, aynı zamanda özgürlük ötesi hareket ve tüm kuir topluluğu için de tarihi bir zafer” dedi ve sonuçların Almanya’nın daha kabul edici bir ülke olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

44 yaşındaki kadın, kimlik belgelerinde cinsiyet değişikliğini onaylamanın onun için en önemli öncelik olacağını söyledi.

İki çocuğu olan Ganserer, ülkedeki lezbiyen annelerin çocuk evlat edinmelerine de izin vermek istiyor.

Twitter’da, “Seçmenlerin gösterdiği güven için kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim” diye yazdı. “Hala kafam karmakarışık ama Berlin’deki yeni işimi gerçekten dört gözle bekliyorum! Ben de tebrik ederim @nyke_slawik!”

Slawik, homofobi ve transfobi ile mücadele için ülke çapında bir eylem planının yanı sıra bir kendi kaderini tayin etme yasası oluşturmayı ve Almanya’nın ayrımcılıkla mücadele yasasını güncellemeyi ve iyileştirmeyi hedefleyecek.

27 yaşındaki isim Twitter’da, “Delilik! Buna hala tam olarak inanamıyorum, ancak bu tarihi seçim sonucuyla kesinlikle bir sonraki Federal Meclis üyesi olacağım ”dedi.

“Teşekkür ederim, teşekkür ederim, beni destekleyen ve bugün YEŞİL oy veren herkese teşekkür ederim.”

Almanya’da eşcinsel evlilik, 1969’da onlarca yıl önce suç olmaktan çıkarıldıktan sonra ilk olarak 2017’de yasallaştırıldı.

Buna rağmen polis rakamları, LGBTİ+ topluluğuna yönelik nefret suçlarının yalnızca 2020’de %36 arttığını belirtiyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin