fbpx   .  

Almanya, Lezbiyen Annelere Eşit Haklar Vermek İçin Düğmeye Bastı

Kabul edilen yeni bir düzenlemeye göre lezbiyen bir çiftin bebeği olursa çift, çocuğu evlat edinmek için başvuru yapmak zorunda kalmayacak. İki anne de resmi olarak çocuğun annesi olarak görülecek. Fakat aynı durum eşcinsel babalar için geçerli olmayacak.

 

Adalet Bakanı Christine Lambrecht, bakanlığının internet sitesinde yayınlanan kısa bir alıntıda, lezbiyen çiftler de dahil olmak üzere çocuğun iyiliği ve huzuru üzerinde odaklanılması gerektiğini söyledi.

 

Alman toplumunun “çeşitliliğe” kucak açan bir yasaya ihtiyacı olduğunu belirten Lambrecht, çocukların karmaşık olmayan ortamlarda en iyi şekilde yetiştirildiğini söyledi. 

“Kanun, çeşitli aile yaşamı biçimlerine uygun nitelikte olmalıdır.” Dedi.

Ağustos’ta Lambrecht, German Catholic KNA haber ajansına verdiği demeçte lezbiyen çiftlerin “Gelecekte, doğan bebek ayrıntılı bir evlat edinme prosedüründen geçmek zorunda kalmadan, biyolojik annesine ek olarak, biyolojik annesinin partnerinin de annesi olduğu belirtilecek,’ dedi.

Ancak muhalefetteki Free Democrat (FDP) partisindeki milletvekili Katrin Helling-Plahr, Lambrecht’i feministlere boyun eğmek ve geçen yıldan bu yana hazırlanan bir uzman heyetinin önerilerini hafifletmekle suçladı.

Evlat edinme proesedürü, eşcinsel erkek çiftler için aynı kalmaya devam edecek. Lambrecht, KNA ile yaptığı röportajda biyolojik babanın yanı sıra biyolojik babanın partnerinin, resmi olarak çocuğun babası olarak görünmek için başvuru yapmak zorunda olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.