Anaokulu, Babaları Eşcinsel Diye 3 Yaşındaki İkizlere Bakmayı Reddetti!

 Anaokulu, Babaları Eşcinsel Diye 3 Yaşındaki İkizlere Bakmayı Reddetti!
Digiqole ad

Anaokulu müdürü, diğer çocuklar ikizlere karşı kaba davranabilir diye ikizleri merkezde istemediğini açıkladı.

Üç yaşındaki ikizler, eşcinsel babaları olması sebebiyle anaokulu tarafından reddedildi.

Stefan ve kocası Rosha, oğulları Rafael ve Rahul’u, İsviçre’nin Lenzburg kentinde bir anaokuluna kaydettirmeye çalıştı ancak ebeveynlerin ikisinin de erkek olması ve eşcinsel çiftlerin çocuk yetiştirmesinin “normal ve doğal” olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Anaokulu, genellikle günün belirli saatlerinde yapılan ve çocukların okul öncesi sosyalleşmesine odaklı bir tür çocuk bakım merkezidir.

Anaokulunun müdürü, İsviçre gazetesi 20 Minutes’e, “Buradaki çocuklar ikizlere karşı oldukça kaba davranabileceği için eşcinsel çifti geri çevirdik.” Dedi.

Ne yazık ki Stefan ve kocasının yapılan bu ayrımcılık karşısında ellerinden bir şey gelmeyebilir. Lenzberg’in sicil memuru Christoph Hofstetter, anaokulunun kamu parası almadığını ve dolayısıyla çocukları kabul etmek zorunda olmadığını söyledi.

Schweizerischen Spielgruppenleiterinnen-Verband (İsviçre Anaokulu Federasyonu), anaokullarının İsviçre’de gönüllü olarak kabul edildiğini ve bir anaokulu açmak için herhangi bir ‘vasfın’ gerekli olmadığını söyledi.

Aktivist ve avukat olan Cordula Niklaus, “Bu olay, nefrete ve ayrımcılığa karşı bir tür korumanın yapılmasının zorunlu olduğunu gösteriyor. Bu çocukların ebeveynleri Yahudi olsaydı onlara karşı ayrımcılık yapmak yasa dışı olurdu.”

Geçtiğimiz cumartesi günü kentin yerli aktivistleri, yapılan ayrımcılığı öpüşerek protesto etti.

Stefan, “Bu yaşanan olayın toplumun homofobik tavrı hakkında tartışmaya yol açması iyi oldu. Başka hiçbir gay veya lezbiyen çiftin karşılaştığımız ayrımcılıkla yüzleşmek zorunda kalmayacağını umuyoruz.”

Stefan ve Rocha, yaşananlar karşısında hala şok olduklarını söyledi. Rocha, ikizleri bu yıl anaokuluna yerleştirmek yerine bir sonraki seneyi bekleyeceklerini söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

104 Paylaşımlar
Paylaş104
Tweetle
Paylaş
Pin