Andre Aciman: Elio’nun Babası Eşcinsel Değil

 Andre Aciman: Elio’nun Babası Eşcinsel Değil
Digiqole ad

André Aciman, hayranların uzun süredir ürettikleri farklı teorilere sonunda bir açıklık getirdi.

LGBT romanının sevilen uyarlamasında, en ikonik ve akılda kalıcı sahnelerden biri, filmin sonunda, kalbi kırılmış Elio’nun (Timothee Chalamet) babası Samuel ile (Michael Stuhlbarg) aşk hakkında konuştuğu kısım olsa gerek.

Samuel, “Yaklaşmış olabilirim ama sizin ikinizin sahip olduğu şeye hiç sahip olmadım,” diyor ve ardından Elio, “Annem biliyor mu?” diye soruyor. Bu kısım hayranlar tarafından Samuel’in ‘önceden eşcinsel olması’ biçiminde yorumlanmıştı.

Ancak kitabın yazarı André Aciman, GQ ile yaptığı röportajında Samuel’in eşcinsel olmadığını söyledi.

“Kitabı okuyanların çoğu aynı cevabı veriyor,” dedi.

“Baba, ‘Yaşadıklarını yaşayabilirdim ama hiç yaşamadım,’ diyor ve çocuk, ‘Annem biliyor mu?” diye soruyor. Bu noktada kitabı okuyan herkes Elio’nun, ‘Annem Oliver’la bir ilişkim olduğunu biliyor mu?’ diye sorduğunu anlıyor.

Ancak filmde bu kısmı izleyenler, ‘Annem biliyor mu?’ şeklinde sorusunu ‘Annem, geçmişte erkeklerden hoşlandığını biliyor mu?’ olarak anlıyor.

“Kitabı yazarken niyetim bu değildi. Film, temelde bu belirli yaklaşımı doğruladı. Kitapta baba, erkeklere karşı bir şeyler hissediyor da hissetmiyor da olabilir, bilemeyiz. Kitabın aksine bunu filmde her şekilde yorumlayabilirsiniz. Yani karısından ayrıldığında bunun sebebinin eşcinsel yönelimlere sahip olmasından kaynaklı olmadığını, evliliğinde bir şeylerin ters gitmesinden kaynaklı olduğunu bilirsiniz. Belki karısı onu terk etmiştir, bunu bilemeyiz. Samuel oldukça savunmasız bir adam. Bence hayatının o anı dönüm noktası oluyor çünkü biri onun duygularında ani kıpırdanmalar yaratmayı başarıyor.”

André Aciman’ın, Call Me By Your Name’e devam kitabı olarak yazdığı ‘Find Me’ geçtiğimiz gün yayınlandı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin