Haberler Teknoloji

Android Kullanıyorsanız, Trans Bayrağı Emojisi Yapabilirsiniz!

GMag
Yazar: GMag

Trans bayrağı emojisi sonunda geldi. 

İşin aslı, bu resmi bir emoji değil. Özel bir kodla, sadece Android cihazlarda ve sadece WhatsApp’ta oluşturulabiliyor. Bayrak henüz Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanmış değil.

Her şey WhatsApp’ın Android versiyonuna 5 Mart’ta gelen güncelleme ile başladı. 

Tıpkı anti-LGBT bayrağı gibi, trans bayrağı emojisi de iki emojinin yan yana kullanılmasıyla elde ediliyor: beyaz bayrak ve translık sembolü. 

Asıl önemli nokta ise bu iki karakterin arasında yer alan “Zero Width Joiner” adlı özel bir karakterin yer alması. Bu sayede iki emoji birleşip trans bayrağı emojisini oluşturuyor.

Tabii bunun henüz iPhone kullanıcıları için mümkün olmaması üzücü bir durum. Ekim ayında gelecek yeni güncellemede bir çok yeni emoji olacağı açıklanmış fakat biseksüel, panseksüel, lezbiyen ve aseksüel bayrakları bu emojilerin arasında yer almamıştı. 

Farklı ten renklerinden çift emojilerinin yer aldığı güncellemede Tinder’ın etkisi büyük. 50,000’i aşkın kullanıcı uygulamanın düzenlediği bir kampanyada böyle bir talepte bulunmuştu.

Tinder’ın pazarlama sorumlusu Jenny Campbell politikalarını böyle açıklamıştı:

“Tinder herkesin istediği özgür hayatı yaşayabilmesi ve istedikleri şekilde sevebilmesi gerektiğine inanıyor.”

Kendini erkek ya da kadın olarak tanımlamayan çiftler için tasarlanan emojiler de bu yıl içinde telefonlara gelmiş olacak. İkili sistemin dışındalığı temsil eden toplamda 16 emoji olacak. Eklenecek yeni emoji sayısının toplamı ise 230’u buluyor. 

Paketin geri kalanında beyaz bir çubuk ile yürüyen bir figür, tekerlekli sandalyedeki insanlar ve rehber köpekler gibi engelliler için tasarlanmış emojiler de var. 

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin