Müzikte Bifobi Artık Bitmeli!

 Müzikte Bifobi Artık Bitmeli!
Digiqole ad

Müzikte söz konusu biseksüeller olunca, genelde iki tür davranış gözleniyor. Sanatçı biseksüelse örnek bir davranış görüyoruz, lezbiyen veya gay ise zararlı stereotipler devreye giriyor. 

Equality Network tarafından yayınlanan bir rapora göre, biseksüellerin sadece %34’ü kendisini LGBT topluluğuna yakın hissediyor. Geriye kalan %66’ya dışlanmış hissettiren en büyük etken ise bifobi.

Bifobi sadece sağda solda duyduğunuz yorumlarda yok. Müzikte de karşılaşabileceğiniz bir durum. 

Kendilerini çok sevsek ve şarkılarını keyifle dinliyor olsak da, MNEK ve Hayley Kiyoko bu konuda tartışılabilecek isimler. Önce kendilerini tanıtalım, sonra örneklendirerek anlatalım. 

Hayley Amerikalı bir şarkıcı. İlk albümünü 2013 yılında yayınladı, 2018’e kadar başka bir albüm yayınlamadı. Kimileri tarafından ‘Lezbiyen Mesihi’ olarak görülüyor.

MNEK İngiliz bir şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör. 2011’den beri müzik endüstrisinin içinde ve Rudimental, Little Mix, Madonna ve Beyonce gibi büyük isimlerle çalışmışlığı bulunuyor. 

Hayley, birden fazla şarkısında başka bir erkekle birlikte olan bir kadının kanına girmekten bahsediyor ve nasıl aldattığını anlatıyor. 

Hayley’in Girls Like Girls klibinde, biseksüel kadın sevgilisiyle partiye geliyor ve klibin sonunda Kiyoko ile ateşli bir öpüşme sahnesi bulunuyor. 

MNEK’in 2018’de yayınladığı Language albümü de benzer bir hikaye anlatıyor. Girlfriend adlı şarkıda aşağıdaki dizeler geçiyor:

“Kız arkadaşın evde yemek tarifleri öğrenirken, sen yatağımdan çıkmıyordun.”

Şarkının klibinde ise dizelerin hedef aldığı biseksüel kadın, MNEK ile birlikte olduktan sonra eve, kız arkadaşının yanına gidiyor.

Elbette bunların tecrübelere dayalı olması gerçeğini göz ardı etmiyoruz. Biseksüeller aldatabilir. Fakat herkes aldatabilir. LGBT olarak bu konularda biraz daha dikkat beklemek fazla mı? 

Biseksüeller çok daha iyi bir temsili hakediyor ve böyle şarkıları meşru kabul ederek bu yolun önü ister istemez kapatılıyor. 

Tek beklediğimiz, arada bir bu şarkıların gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak yazıldığını belirtmeleri ve tüm biseksüelleri zan altında bırakmamaları. 

Dürüst olmak gerekirse biseksüel bir sanatçı, gayleri kötü gösteren bir şarkı veya klip çekse yer yerinden oynardı. Sadece gay sanatçılara sitem ettiğimizi düşünmeyin. Heteroseksüeller de sütten çıkmış ak kaşık değil. Özellikle The Weeknd’in Lost in the Fire klibi tüm topluluğa yeter de artar.

Fakat LGBT topluluğu dost olmalı ve birbirini desteklemeli. Böyle şeyleri görmek bizi üzüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin