fbpx   .  

Apple Watch’un Pride Versiyonu İlk Kez Siyah, Kahverengi ve Trans Bayrağı Renklerini de İçeriyor

Apple Watch’un rengarenk kapsayıcı versiyonu, Apple’ın ABD’deki LGBTİ+ gençliğini desteklediğini duyurmasıyla birlikte geliyor.

Apple Watch’un yeni Pride sürümü, siyah ve kahverengi şeritlerin yanı sıra transseksüel ve non-binary bayrağın renklerini de ilk kez ekledikten sonra rengarenk bir açıklama yapıyor.

 

ABD genelinde LGBTİ+ meselelerini desteklemek için 2016 yılında ilk kez başlatılan bir girişim olan Apple Watch Pride Edition’ın en son sürümü, LGBTİ+ topluluğunun derinliğini ve genişliğini daha iyi temsil eden bayraklardan ilham alan ısmarlama bir gökkuşağı esintili kayış ve arayüz içeriyor.

17 Mayıs’ta Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü’ne (IDAHOT) denk gelecek şekilde lanse edilen Apple Watch Pride Edition Örgülü Solo Döngü, siyah ve Latin topluluklarını ve HIV/AIDS ile yaşayanları simgeleyen siyah ve kahverengi şeritler içeriyor.

Bu arada, açık mavi, pembe ve beyaz çizgiler, transseksüel ve non-binary bireyleri temsil ediyor.

Apple’ın eşcinsel CEO’su Tim Cook, aksesuarın piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelen bir açıklamada Siyahi ve transseksüel LGBTİ+ aktivistlere saygı duruşunda bulundu.

2014 yılında bir Fortune 500 şirketinin eşcinsel olarak açılan ilk genel müdürü olan Cook, “Stonewall Inn’deki olayların LGBTİ+ hareketine yeni bir önerme getirmesinden önce bile, siyah, kahverengi ve transseksüel aktivistler eşitliğe giden yolda kilit liderlerdi” dedi.

“Apple birçok cephede, çeşitli ve kesişimsel topluluklar için süregelen ve bitmemiş eşitlik çalışmalarını destekliyor ve Pride sezonunda bu tarihi kutlamak ve onurlandırmak için her fırsatı sunmak istiyoruz.”

Bu Pride sezonunda Apple Watch, Uluslararası Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks Derneği (IGLA), Trevor Projesi ve eğitimin tüm öğrenciler için güvenli ve onaylayıcı olmasını sağlamaya çalışan GLSEN dahil olmak üzere ABD’deki LGBTİ+ kuruluşlarını destekleyecek.

Apple tarafından desteklenen diğer hayır kurumları arasında Encircle, Equality North Carolina, Equality Texas, Gender Spectrum, GLSEN, Human Rights Campaign, PFLAG National, National Center for Transgender Equality, SMYAL ve The Trevor Project’in yanı sıra ILGA World bulunuyor.

GLSEN’in ulusal kurulunda yer alan ilk siyahi trans kadın Dominique Morgan, Attitude’a, Apple’ın sağladığı mali desteğin, giderek daha fazla tehdit altında olan LGBTİ+ öğrencilerine yardımcı olmak için paha biçilmez olacağını söylüyor.

Apple Watch Pride Edition’ın kampanya fotoğrafları için de poz veren Morgan,

“Bu tür ilişkiler ve ortaklıklar, açıklayamayacağınız şekillerde güçlü,” diyor.

“İnsanlara yeni bilgiler, yeni fikirler getirmek için kalpleri ve zihinleri açmak için bir tür güce ve etkiye sahip olan Apple gibi şirketlere baktığınızda, bu varlıkların toplumumuzdaki ezilenlerin deneyimlerini anlamaları çok önemlidir.”

Ödüllü sanatçı ve aktivist devam ediyor,

“GLSEN ile yaptığımız işe baktığımızda, toplumumuzdaki gençlerin kendi hayatlarını yönetme konusunda engellerle karşı karşıya olduğu ve kendi hayatlarını inşa etme çalışmalarına katıldığı çok açık. “

Morgan ayrıca, Apple’ın bu yılki Apple Watch Pride Edition için renk düzeni seçiminde Siyahi, Latin kökenli ve transseksüel toplulukları temsil etme kararından ötürü şirketi övdü.

“39 yaşında biri olarak – 13 yaşındayken açıldım- hayatım boyunca (Onur) bayrağımın renklerinin evrimine tanık oldum.”

“Kuir topluluğumuz tanımlanıyor ve kabul ediliyor, ve bence herkesin kendini görmesi çok önemli. Renk teması basit bir şey, ancak bir şeyin basit olmasının güzel yanı, bunun kolay bir yanıt olması, Siyah, Kahverengi, trans ve uyumsuz toplulukları temsil eden renkleri görmek.”

“Bu beni daha çok ayağa kaldırıyor ve başımın daha yüksek görünmesini sağlıyor.”

“Genç trans ve kuir insanları onayladığımızdan emin olmalıyız. Onları sevdiğimizi anlamalarını sağlayan güvenli ve onaylayan alanları hak ediyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.