fbpx   .  

Apple’ın Eşcinsel CEO’su Tim Cook Homofobik Bolsonaro’nun Yüzüne Bakmadı!

Apple’ın açık eşcinsel CEO’su Tim Cook, dünyanın en homofobik liderlerinden biri olan Brezilya’nın yeni aşırı sağ başkanı Jair Bolsonaro ile bir masa paylaştı. Davos yemeğinin Brezilyalı liderin onuruna verildiği bildirildi.

Her yıl dünyanın seçkinleri – iş dünyası liderleri, politikacılar ve benzerleri – Dünya Ekonomik Forumu’na katılır. Bu özel yemekte, Bolsonaro, Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Belçika Kraliçesi Mathilde, aynı masada birlikte oturuyorlardı.

 

Davos yemeğinin ardından, Bolsonaro, Twitter’da akşam yemeğinden bahsetti (Portekizce’den tercüme edildi),

“Dünya Ekonomik Forumu başkanı Profesör Schwab’ın daveti üzerine büyük iş insanları ve devlet başkanları ile akşam yemeğine katıldık. Bu anı paylaşmak ve deneyimleri paylaşmak muazzam bir memnuniyet kaynağı. “

Cook’un Bolsonaro’yu takdim etmek hakkında söyleyecek pek çok güzel şeyi olmadığına bahse girmeye hazırız. Halihazırda basına servis edilen fotoğraflarda Cook’un Bolsonaro’nun yüzüne bakmadığı, ve masada soğuk rüzgarlar estiği de aşikar.

2014’te Tim Cook, Steve Jobs’tan görevi devralmasının ardından açıldığında manşetlere çıktı. Cook, büyük bir şirketin ilk açık eşcinsel CEO’suydu. Cook, Ekim 2018’de eşcinsel olmaktan “Tanrı’nın bana en büyük armağanı” olarak bahsetmişti.

Bu yüzden Cook’un LGBTİ+ haklarının destekçisi olmayan Bolsonaro ile aynı masada oturması oldukla ilginçti.

1 Ocak 2019’da Brezilya’nın yeni cumhurbaşkanı olarak göreve gelen Bolsonaro, homofobik, kadın düşmanı ve ırkçı yorumlara rağmen cumhurbaşkanlığına yükselen bir bağnaz. Bolsonaro’nun sayısız eşcinsel karşıtı sözleri arasında,

“Kavga etmeyeceğim veya ayrımcılık yapmayacağım, ama sokakta öpüşen iki adam görürsem onlara vururum.”

“Eşcinsel bir çocuğu sevmekten aciz olurdum. Burada ikiyüzlü davranmayacağım: Bıyıklı bir adamla görünmektense oğlumun bir araba kazasında ölmesini tercih ederim.” Gibi homofobik, ayrımcı söylemleri bulunuyor.

Görünüşe göre Tim Cook ile Jair Bolsonaro arasında paylaşılan tuhaf Davos yemeğinden kayda değer bir şey çıkıp çıkmadığını görmek için beklemek zorundayız. Açıkçası, Cook’un, ülkesinin yerel LGBTİ+ topluluğuna sadece zarar vereceğinden emin olunan homofobik ve otoriter bir lider onuruna düzenlenen davete gitmeyi reddettiğini görmeyi çok isterdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.