fbpx   .  

Arap Dünyasının İlk Eşcinsel Cumhurbaşkanı Adayı Ölüm Tehditlerine Rağmen Vazgeçmiyor!

Tunus’ta Cumhurbaşkanlığı için yarışan ilk eşcinsel aday ve insan hakları avukatı Munir Batur radikal İslamcı gruplar tarafından ölümle tehdit ediliyor.

Tunus Liberal Partisi’nin kurucusu olan Batur, kısa süre önce cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamıştı. Batur, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kuzey Afrika ülkesinde adalet ve eşitlik sözü veriyor.

 

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Batur, adaylığını açıklamasının ardından özellikle sosyal medya aracılığıyla çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söyledi.

 

48 yaşındaki Batur, seçim kampanyasının istihdam olanakları, kadınlar için eşit haklar ve ceza kanununa odaklandığını söylüyor.

Tunus yasalarına göre eşcinsellik suç sayılıyor ve eşcinseller üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Batur 2011’de Tunus Liberal Partisi’ni, insan haklarını desteklemek ve ülkenin anayasasıyla demokratik prensiplerini koruyacak bir anayasa mahkemesi oluşturmak amacıyla kurmuştu.

Tunus’ta Ekim’de yapılan parlamento seçimlerinin ardından başkanlık seçimi Kasım ayında yapılacak.

Her iki seçimin de İslamcı ve seküler gruplar arasında yoğun rekabet içinde geçmesi bekleniyor. İslamcı Ennahda Partisi ve seküler Nida Tunus partileri bunların başında geliyor.

Batur:

”Yıllarca insan hakları ve özellikle de LGBT hakları için mücadele ettim. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı için yarışmaya ve bireysel özgürlüklerle azınlık hakları alanlarında olumlu bir değişim için çalışmaya karar verdim.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.