Arap Gay Dergisinin Yeni Kapağında Üstsüz Bir Trans Erkek Yer Aldı

 Arap Gay Dergisinin Yeni Kapağında Üstsüz Bir Trans Erkek Yer Aldı
Digiqole ad

Derginin editörü, “Transseksüeller, hakkında en az konuşulan, en az duyulan ve en çok bahsedilmesi gereken topluluklardan biri.” diye konuştu.

Dergi, Ürdünlü gay bir model olan Khalid ‘Kali’ Abdel-Hadi tarafından yayımlanıyor.

Khalid ‘Kali’ Abdel-Hadi

2007’de internet ortamında İngilizce olarak yayımlanmaya başlayan dergi, 2016 yılında Arapça olarak da piyasaya sürüldü. Dergi, Orta Doğu’da büyük yankı uyandırdı. Model ölüm tehditleri alıyor.

Dergi online olduğu için Ürdün hükümeti tarafından yasal olarak engellenemiyor.

27 Eylül’de yeni sayısı çıkacak olan derginin iki kapağı bulunuyor. İkisinde de sadece “Rasheed” olarak tanıtılan trans bir erkeğin fotoğrafları var.

Editörün yaptığı açıklamada şu sözler geçiyor:

“LGBT topluluğunun Orta Doğu’da karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, yerel medya tarafından yapılan yanlış haberler. Bizi sanki insan değilmişiz gibi gösteriyorlar.

Bir diğer sorun ise yaşanmış tecrübelerin korku yüzünden aktarılamaması. Bu yüzden Rasheed’in hikayesi çok önemli. Transseksüellerin hakkında en az konuşulan, en az duyulan ve en çok bahsedilmesi gereken topluluklardan biri olduğuna inanıyoruz. Umarım Rasheed’in hikayesini paylaşırken gösterdiği cesaret insanlara umut ve farkındalık getirecektir. Rasheed’in sesini duyurmaktan gurur duyuyoruz.”

%CODE1%

Rasheed’in fotoğrafını çeken stilist ise şöyle konuştu:

“Transseksüel insanlar her zaman sahne arkasında kalmaya mahkum oldu. Yeterince iyi bulunmadılar ya da uygunsuz bulundular. Birbirimize gösterdiğimiz desteği belli etmek istedik. Yaratıcılığımız övülürken vücudumuz ve asıl varlığımızın göz ardı edilmesini istemedik. Direkt olarak vücuda odaklanmak istedik. Rasheed’in değişiminin görülmesini istedik, resimde göğsünün çıplak olarak olması önemliydi.”

Eşcinsel birliktelik Ürdün’de yasal. 2014’te bir trans kadının ismini ve resmi olarak cinsiyetini değiştirilmesine mahkeme kararıyla izin verilmişti. Bu yıl Nisan ayında çıkan yeni bir yasayla ülkedeki doktorların “cinsiyet değişimi ameliyatı” olarak bilinen operasyonu gerçekleştirmeleri yasaklandı.

2013’te yapılan bir anketin sonucuna göre halkın %97’si “homoseksüellere tolerans gösterilmemeli” diye düşünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin