fbpx   .  

Araştırma: Aynı Cinsiyetten Evli Çiftler Stresle Daha İyi Başa Çıkıyor

Yeni veriler, aynı cinsiyetten evli çiftlerin stresle karşı cinsiyetten çiftlere göre daha iyi başa çıktığını ortaya koydu.

Evlilik söz konusu olduğunda stres seviyeleri, finansal nedenler, duygusal bağlar veya iletişim eksikliği gibi nedenlerle çiftler arasında farklılık gösterebilir.

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, aynı cinsiyetten ve karşı cinsiyetten birlikteliklerin stres faktörleriyle nasıl başa çıktığını daha iyi anlamak için 419 çiftle “çiftlerin stresle birlikte başa çıkma biçimini kavramsallaştıran” ikili başa çıkma konusunda anket yaptı (Frontiers’a göre).

 

Sonuç olarak, bilim insanları aynı cinsiyetten evli çiftlerin farklı cinsiyetten çiftlere kıyasla stresle daha olumlu ve işbirlikçi bir şekilde başa çıktıklarını tespit etti.

Journal of Social and Personal Relationships dergisinde yayınlanan araştırma, erkeklerle evli kadınların daha fazla olumsuz destek bildirdiklerini, yani stresle ilgili olarak eşlerinden düşmanca ya da kararsız bir tepki aldıklarını da ortaya koydu.

 

Çalışmanın yazarı Yiwen Wang yaptığı açıklamada, dönüm noktası niteliğindeki bulgular hakkında daha fazla bilgi verdi.

Wang, “Bu araştırma, ikili başa çıkma çabalarında bazı cinsiyet farklılıkları olsa da, destekleyici ve işbirlikçi ikili başa çıkmanın yanı sıra olumsuz ikili başa çıkmanın evlilik kalitesi üzerindeki etkilerinin tüm çiftler için aynı olduğunu gösteriyor” dedi.

“Bulgularımız ayrıca, farklı ilişki bağlamlarında evlilik kalitesi için çift olarak başa çıkmanın önemini vurgulamaktadır; bu da çiftlerin ilişki refahını güçlendirmek için birlikte çalıştıkları bir yol olabilir.”

Son olarak, çalışma, aynı cinsiyetten ilişkilerde bulunan erkek ve kadınların, ortak cinsiyet ve toplumsal deneyimler de dahil olmak üzere bir dizi benzerliğe sahip olmaları nedeniyle stresle başa çıkmada daha iyi bir iş çıkardıklarını ortaya koydu.

Wang’ın eş yazarı Debra Umberson yaptığı ek açıklamada, söz konusu çalışmanın önemini ve araştırmacıların evlilik dinamiklerini daha iyi anlamalarına nasıl yardımcı olabileceğini ifade etti.

Wang’ın eş yazarı Debra Umberson, “Aynı cinsiyetten eşleri dahil etmek ve farklı cinsiyetten eşlere kıyasla stresi yönetmek için birbirleriyle nasıl çalıştıklarına bakmak, evliliklerde cinsiyet dinamiklerinin nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir” dedi.

“Aynı cinsiyetten çiftler ayrımcılık ve damgalanmayla ilgili benzersiz stres faktörleriyle karşı karşıyadır. Çift olarak baş etmek onlar için özellikle önemli olabilir çünkü geniş ailelerinden, arkadaşlarından veya kurumlardan farklı cinsiyetten çiftler kadar destek alamıyorlar.

“Hem aynı cinsiyetten hem de farklı cinsiyetten evli çiftler için eşlerin birbirlerinin refahını nasıl etkilediğine dair anlayışımızı geliştirmemiz ve çiftler arasında her iki eşin bakış açısını da dikkate almamız zorunludur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.