.  

Araştırma: Gençlerin Çoğu Açılan Transseksüel Arkadaşlarını Destekliyor

Yeni bir araştırmaya göre, neredeyse tüm genç bireyler, transseksüel olarak açılırsa arkadaşlarını destekleyeceklerini söyledi.

 

İngiltere merkezli bir LGBTİ+ gençlik yardım kuruluşu olan Just Like Us, 375 okul ve kolejde 11-18 yaş arası gençlerle anket yaptı. Bulgularını 31 Mart Transseksüel Görünürlük Günü’nde de yayınladılar. 

 

Ankete katılan 2.934 gencin yaklaşık 1.140’ı kendisini LGBTİ+ olarak tanımlandı ve bu ankete katılan toplam grubun yaklaşık yüzde 39’una yakın. 

Yanıt veren gençlerin yüzde seksen dördü, kendilerine transseksüel olarak gelirlerse yakın arkadaşlarını destekleyeceklerini söyledi. LGBTİ+ katılımcılarının yüzde doksan altısı ve LGBTİ+ olarak tanımlamayanların yüzde 76’sı.da aynı şeyi söyledi. 

Bazı katılımcılar neden böyle düşündüklerine dair ayrıntılı cevaplar verdiler.

Lezbiyen olarak tanımlanan bir katılımcı, “Daha önce arkadaşlarımın transfobi ile uğraştığını gördüm ve şimdi başkalarını desteklemek istiyorum, böylece aynı şey olmaz.” 

Doğrudan yanıt verenlerden biri,

“Transseksüel olmak gerçekten bir seçim değil. Eğer yakın arkadaşsak, bir nedenden ötürü yakın arkadaşız ve onların trans olmaları bunu değiştirmez. Hayatım üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı için mümkün olduğu kadar destekleyici olmamam ve onları rahat hissettirmem için hiçbir neden yok. ” 

Kendini LGBTİ+ olarak tanımlamayan başka bir öğrenci,

“Bunun gerçekten bir fark yarattığını düşünmüyorum- onlar hala eskisi gibi, sadece daha dürüstler.” dedi.

Ankete katılanların yarısından fazlası – yüzde 57’si – zaten trans olan bir arkadaşları veya akranları olduğunu ekledi. 

Öğretmenlerinin açıldıklarında bir trans öğrenciye destek olacağına inanıp inanmadıkları sorulduğunda ise, yaklaşık yüzde %76’sı böyle düşündüklerini söyledi. 

Just Like Us’un CEO’su Dominic Arnall,

“Bu bağımsız araştırma ile gençlerin fikirlerine ve trans akranlarını ne kadar desteklediklerine ışık tutabildiğimiz için gerçekten mutluyuz” dedi. 

“Son birkaç yıl, translara, özellikle de trans gençlere yönelik gerginlik ve düşmanlıkta bir artış olduğunu gösterdi. Bu araştırma ne mutlu ki gençlerin çoğunluğunun trans akranlarını desteklediğini gösteriyor.”

“Ortaokul çağındaki gençler açıkça transları inanılmaz derecede destekliyorlar ve bir arkadaşlarının trans olarak açılmasıyla hiçbir problemleri olmayacak. Bunun ebeveynler, okullar ve medyanın trans ve tüm LGBTİ+ gençleri kucaklaması ve onları oldukları gibi kabul etmesi için olumlu bir motivasyon olduğunu umuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.