Doktor Bir Kadına ‘Benliğe Yabancı Lezbiyenlik’ Tanısı Koydu!

 Doktor Bir Kadına ‘Benliğe Yabancı Lezbiyenlik’ Tanısı Koydu!
Digiqole ad

Michigan’da bir kadın, yakın tarihli bir randevuda doktorunun kendisine “ego-distonik (benliğe yabancı) lezbiyenlik” teşhisi koyduğunu öğrendi. Ego-distonik eşcinsellik, Amerikan Psikoloji Derneği gibi tıp kuruluşlarının onlarca yıldır karşı çıktığı “kişinin yönünü değiştirme arzusunu” yansıtan modası geçmiş bir tanı.

Tatiana Arena-Villareal, teşhisi tablosunda gördükten sonra Fox 2 News’e şunları söyledi, 

“Bunun başka kimsenin başına gelmesini istemiyorum. Kimsenin çizelgesinde, sevdiği kişi yüzünden akıl hastalığı olduğunu gösteren bir teşhis bulunmasını istemiyorum.” 

Troy’da eşi ve altı aylık bebekleri ile birlikte rutin kontrol için doktoruna gittiğini söyledi. Kontrolünü yaptırdı ve karısı da aynı doktora muayene oldu.

Daha sonra internetten çizelgesine bakana kadar doktorunun kendisine ayrımcılık yaptığını düşünmedi. 

Arena-Villareal,

“Çizelgeme ve geçen seneki sonuçlara baktım ve bana ego-distonik lezbiyenlik teşhisi konduğunu gördüm. Bu ayrımcı bir teşhis ve bu 30 yıldan fazla bir süre önce kabul edildi.” 

Arena-Villareal yerel medyayla temasa geçti ve bazı telefon görüşmelerinden sonra doktoru Pazartesi günü onu geri aradı ve özür diledi. 

“O, ‘İstersen bunu kaldırabilirim’ dedi ve ben de ‘Elbette isterim. Bu artık var olan bir şey değil ve hayatım boyunca beni takip etmesini istemiyorum, dedim.”

Villareal yine de bunun bir uyanma çağrısı olacağını umuyor. 

“Bu sadece yapılacak daha çok iş olduğunu gösteriyor.”

Teşhis, Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının (DSM-III) üçüncü baskısına 1980’de eklendi. Eşcinsel olmanın veya biseksüel olmanın bir bozukluk olduğunu söylemez, ancak açıklaması “cinsel yönelim veya çekiciliğe sahip olmak bu kişinin idealize edilmiş öz imajıyla çelişmektedir” şeklindedir. Kaygı ve “kişinin yönünü değiştirme veya cinsel yönelimiyle daha rahat olma arzusu” ile karakterizedir. (Kitaptan 1987’de çıkarıldı.)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aynı teşhise sahipti ve bunun “bireysel istekleri (cinsel yönelimlerinin) ilişkili psikolojik ve davranışsal bozukluklar nedeniyle farklı olduğu ve bunu değiştirmek için tedavi arayabileceği” anlamına geldiğini söyledi. DSÖ, teşhisi ortadan kaldırmak için süreci başlattı ve bunun, Uluslararası Hastalıkların ve İlgili Sağlık Sorunlarının İstatistiksel Sınıflandırmasının (ICD) 2022 baskısından çıkması bekleniyor. 

Cinsel yönelim terapi yoluyla değiştirilemez ve dönüşüm terapisi aslında anksiyeteyi, depresyonu ve intihar düşüncelerini artırır, bu nedenle APA gibi ana akım kuruluşlar dönüşüm terapisine karşı çıkar. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin