fbpx   .  

Araştırma: Karantina Sırasında Kendini En Yalnız Hissedenler Lezbiyenler

İngiliz kar amacı gütmeyen Just Like Us tarafından yapılan yeni bir araştırma, lezbiyenlerin karantina sırasında yalnızlık duygularına karşı özellikle savunmasız olduğunu ortaya koyuyor.

Şubat ayının sonlarında yayınlanan yaklaşık 3.000 ortaokul öğrencisinin katıldığı bir anket, yanıt veren 10 lezbiyenden yaklaşık 9’unun (% 87), salgının ortasında “yalnız ve en yakın oldukları insanlardan ayrılmış” gibi hissettiğini bildirdi. Bu oran, eşcinsel erkekler ve biseksüeller de bunun neredeyse yarısı (sırasıyla% 46 ve% 54). Trans katılımcılar arasında (aynı zamanda lezbiyenler, eşcinsel erkekler ve biseksüellerle örtüşen bir grup), benzer bir sayı izole hissettiğini bildirdi: % 52. 

 

Buna göre, lezbiyenlerin COVID-19’un zihinsel sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini söyleme ihtimalleri diğer gruplara göre daha olasıydı. Lezbiyenlerin yaklaşık yüzde 78’i geçtiğimiz yıl zihinsel sağlıklarının biraz daha kötü olduğunu bildirdi; bu, aynı şeyi söyleyen eşcinsel erkeklerin (% 71) ve biseksüellerin (% 74) oranından biraz daha yüksek. LGBTİ+ olmayan gençler arasında sadece % 49’u pandemi sırasında daha kötü ruh sağlığı sorunları yaşadıklarını söyledi.

Genel olarak, LGBTİ+ olmayan öğrencilerin % 26’sına kıyasla, LGBTİ+ gençlerin % 55’i günlük olarak zihinsel sağlıkları hakkında endişelendiklerini söylüyor. 

Ankete katılanların çoğu, karantinanın sağlıkları üzerindeki ciddi etkisini anlattı. Bir öğrenci Just Like Us’a

“Herkes için gerçekten korkutucu bir zaman oldu. Kesinlikle daha az motive ve çok sessizim. … Ben de bazı panik ataklar geçirdim ve unutulmaktan endişeliyim.” 

Araştırmacılar ayrıca cinsel ve toplumsal cinsiyet azınlıklarının hem İngiliz okullarında hem de evde aldıkları mesajları araştırdılar. LGBTİ+ ortaokul öğrencilerinin yaklaşık dörtte biri ev ortamlarında günlük gerginlik yaşarken, yarısı kimlikleri hakkında olumlu mesajlar almadığını söylüyor. Yaklaşık üçte biri (% 30), geçen yıl okullarından LGBTİ+lar hakkında en az bir olumlu mesaj duyduklarını söyledi ve yaklaşık beşte biri (% 18) hiçbir şey almadıklarını söyledi.

Rapor ayrıca karantinanın olumsuz etkisini artıran birkaç ek faktör buldu. Ücretsiz okul yemekleri için uygun olan öğrenciler ve Siyah veya transseksüel gençler, zihinsel sağlık sorunları ile daha yüksek mücadele vakaları bildirdiler. 

Just Like Us’un İcra Kurulu Başkanı Dominic Arnall, gençleri korumak için okulların daha fazla adım atmasının hayati önem taşıdığını söylüyor. 

İngiltere’nin okullarda LGBTİ+ topluluğuyla ilgili konuları tartışmaya yönelik eski yasağına atıfta bulunarak, “Bu, 28. Bölümden bu yana LGBTİ+ gençlerin ruh sağlığı için en büyük risk” dedi.

Arnall, salgının herkesi etkilediğini kabul etti, ancak etkinin bazı gruplar tarafından diğerlerinden daha fazla hissedildiğini söyledi. 

“Kilit altında olan, çocuklarının kimliklerini kabul etmeyen veya bilmeyen ailelerle yaşayan LGBTİ+ gençlerin başvurabilecekleri öğretmenler olduğunu bilmeleri gerekiyor. Covid başladığından beri LGBTİ+ evsizlik yönlendirmelerinde bir artış gördük ve onları desteklemek için şimdi harekete geçmemiz önemli.”

Just Like Us, basit hoşgörü ve kabul mesajlarından başlayarak, karantinanın LGBTİ+ öğrencileri üzerindeki etkisini ele alabilecek politika iyileştirmeleri sundu. Örgüt ayrıca okulları, sadece öğrenciler uzaktan öğreniyorlar diye kaynaştırma programlarını ertelememeye çağırdı ve bu yılın Haziran ayında yapılması planlanan Okul Çeşitliliği Haftası gibi girişimlere yeniden yatırım yapılmasını tavsiye etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.